Lyžařské desatero platí už dva roky, lidé ho ale vůbec neznají

Ideální podmínky přilákaly do hor tisíce lyžařů. Stejně jako na silnicích, ale i na svazích platí určitá pravidla. A to konkrétně pravidla Mezinárodní lyžařské federace. Chování lidí na svahu se ale změnilo jen minimálně. Lyžaři často ani netuší, že nějaké desatero existuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři na konci sjezdovky | Foto: Jan Rosenauer

Lyžařské desatero je součástí novely jednoho ze zákonů od 1.ledna 2010. Za jeho nedodržení sice není možné udělit pokutu, ten, kdo ho poruší, ale může být ze svahu vykázán. Takových případů je ale minimum, přitom lyžaři pravidla stále nerespektují.

„Myslím si, že spousta lidí už dneska ví aspoň základní pravidla. I když mnohdy mi to na té sjezdovce připadá, že vědí, ale nedodržují, říká Ludvík Strejček z Krkonošské horské služby.

Krátká anketa s lyžaři ale svědčí o tom, že o desateru moc nevědí. Někteří z nich sice o obrázkových tabulích umístěných u každé sjezdovky ví, přesto si z nich pamatují minimum.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Krkonoších natáčel Václav Plecháček

Desatero je poměrně obsáhlé - základem je to, že každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nikoho dalšího, měl by jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na podmínky na svahu i počet lidí.

Jedním z bodů je třeba také povinnost prokázat svoji totožnost a to jako svědek nebo účastník nějakého úrazu. Naopak v anketě zmiňovaný zákaz pití alkoholu nebo povinnost nosit helmu v desateru nenajdeme, byť zrovna tyhle dvě věci by měly být samozřejmostí.

Ministerstvo sáhlo k zařazení lyžařského desatera do právního předpisu i kvůli Horské službě. Záchranářům totiž mají pravidla určující, jak se mají lyžaři a snowboardisté chovat, ulehčit práci.

Jak ale říká Ludvík Strejček, úplně by stačilo, kdyby k sobě lidé na sjezdovkách nebyli bezohlední: „Stále se opakující problém je malá ohleduplnost jednoho lyžaře nebo snowboardisty k tomu druhému.“

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme