Podle konzervátorky britského Poštovního muzea Jackie Coppenová voják napsal dopis na velmi tenký a křehký papír. Psaní leželo na dně moře téměř pět kilometrů pod hladinou 80 let.
Potápěči poslali americkým úřadům na ověření fotografie a další důkazy, které získali při šesti ponorech, jež provedli v období od října 2019 do března letošního roku.
Slavný Titanic leží pod vodou už 107 let. Na jeho rozpadu má podíl slaná voda a bakterie rozkládající kovy. Podle průzkumníků to jimi na lodi doslova žije.
Jihokorejským potápěčům se v pondělí podařilo vytáhnout jedno tělo z potopené výletní lodě. Totožnost oběti zatím nebyla zveřejněna. Vyprošťovací práce dále komplikuje rozvodněný Dunaj.
Zbytky lodi z 16. století jsou podle ministerstva nejstarším vrakem, jaký se kdy v nizozemských vodách našel. Plavidlo bylo původně 30 metrů dlouhé a postaveno bylo zhruba v roce 1540.
Vrak lodi starý 2400 let se našel v hloubce dvou kilometrů asi 80 kilometrů od bulharského pobřeží. Na záběrech vědců je vidět celý trup obchodní lodi, a to včetně lavic pro veslaře.
Portugalští archeologové našli u pobřeží vrak lodi, která se tam potopila před asi 400 lety. Ztroskotala zřejmě cestou z Asie, potápěči totiž v její blízkosti objevili také čínskou keramiku a koření.
Indonéská policie zadržela kapitána trajektu, který se v pondělí potopil na jezeře Toba na ostrově Sumatra. Při ztroskotání lodi zemřeli nejméně tři lidé a přibližně 190 dalších se pohřešuje.
Byla to jedna z těch zpráv, kdy v člověku vysloveně hrkne. Expedice vedená americkým filantropem Allenem našla ve Filipínském moři v hloubce pěti a půl kilometru vrak těžkého křižníku Indianapolis.
Tým amerických vědců v Pacifiku objevil vrak válečné lodi Indianapolis, kterou v červenci 1945 potopila japonská ponorka. Trosky leží v hloubce 5,5 kilometru.
Bronzová děla, další zbraně, keramiku, a bohatství v hodnotě asi 23 miliard korun. To vše možná skrývá loď, která ztroskotala v Karibském moři. Kolumbie se teď chystá námořní poklad dostat na povrch.
Dne 1. září 1985 objevily kamery speciální nepilotované ponorky Argo jeden z 29 kotlů potopeného parníku Titanik. Vrak kdysi největší lodi světa se našel o den později. Dnes, přesně 30 let po prvním nálezu, bylo oznámeno, že za měsíc půjdou do dražby tři dosud neznámé dokumenty. Našly se na takzvaném člunu milionářů.
Švédští potápěči se podívali do hlubin času. V Baltském moři objevili vrak dánské lodě z 15. století. Na hladinu už vyzvedli část její přídě. Vypadá jako hlava mořského netvora.
Spoluzakladatel firmy Microsoft a filantrop Paul Allen oznámil, že se mu po osmi letech pátrání podařilo objevit vrak obří japonské válečné lodě, která se potopila v říjnu 1944 během bitvy s americkými silami o filipínský ostrov Leyete.
Costa Concordia završila svou poslední pouť. Teď už v janovském přístavu Prà-Voltri čeká na likvidaci, sešrotování ale bude trvat dalších 22 měsíců. V námořních dějinách ojedinělá operace zaměstná řadu firem. Rozřezané části Costy Concordie však na skládce neskončí, jak v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas prozradil prezident janovského přístavu Luigi Merlo.
Tento víkend se v Sosnové u České Lípy za burácení motorů demolují autovraky. Všemu přihlíží stovky návštěvníků. Vyhrává ten, který má nejlepší hodnocení a auto mu vydrží do finálových jízd, které se budou konat dnes ve tři hodiny odpoledne. Závodníci do sebe naráží a občas se některý s autem překlopí i na střechu.
Archeologům se možná podařil významný podmořský objev. Domnívají se totiž, že se po více než 500 letech podařilo najít vrak vlajkové lodi Kryštofa Kolumba. Santa Maria se potopila o Vánocích 1492 u pobřeží Haiti, od té doby ji nikdo nespatřil.
Záchranáři se pravděpodobně v pondělí chystají vyzvednout vrak výletní lodi Costa Concordia, který už skoro dva roky leží u italského ostrova Giglio. Připomíná katastrofu z ledna 2012, při níž zahynulo 32 lidí. Concordia, vážící přes sto tisíc tun, uvízla na boku a záchranáři s ní dlouho nemohli hnout.
Při přípravách na oslavy konce druhé světové války našli ruští vědci na dně Baltského moře vrak lodi Lefort. Ta se potopila v roce 1857 a zemřelo tehdy víc než 800 námořníků a pasažérů. Až do havárie trajektu Estonia v roce 1995 to byla největší baltská námořní katastrofa.
U toskánského ostrova Giglio dojde k zahájení klíčové fáze vyzvednutí vraku ztroskotané výletní lodi Costa Concordia. Na pomoc v pátek připlula 120 metrová plošina, pomocí níž mají desítky odborníků plavidlo narovnat a stabilizovat. Složitá operace má trvat nejméně pět měsíců.