Vrak sovětské ponorky potopené roku 1989 je stále radioaktivní, záření je 800 000krát vyšší než norma

Sovětská jaderná ponorka Komsomolec, která se potopila v Norském moři roce 1989, je stále radioaktivní. S odvoláním na výzkumníky, kteří ponorku prozkoumali dálkově ovládaným plavidlem, o tom ve středu informovala agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Norské moře Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry sovětské ponorky Komsomlec.

Záběry sovětské ponorky Komsomlec. | Zdroj: Reprofoto iROZHLAS.cz

Vrak ponorky leží na dně Norského moře v hloubce zhruba 1700 metrů. Ponorka se potopila v důsledku požáru, který se nepodařilo uhasit. Na palubě se v té době nacházelo 69 členů posádky, 42 z nich zahynulo.

V ponorce byl jaderný reaktor, zůstal však nepoškozený, oznámil k požáru ruský ministr obrany

Číst článek

Norské úřady sledují množství radiace každoročně, už od začátku roku 1990. Během letošní kontroly poprvé použily dálkově ovládané plavidlo Aegir 6000, kterému se kromě měření podařilo také pořídit záběry ponorky a odebrat vzorky k prozkoumání.

Vědecká expedice ukázala, že úroveň radioaktivity je v místě až 800 000krát vyšší, než je běžné, podle vedoucí expedice Hilde Elise Heldalové ale není důvod se znepokojovat. V tak velké hloubce se nachází jen málo živočichů, které by záření mohlo ohrozit. Radioaktivita se rychle rozptýlí.

Komsomolec se potopil v mezinárodních vodách 7. dubna 1989, zhruba 180 kilometrů jihozápadně od Medvědího ostrova. Na palubě ponorky se nacházela dvě torpéda s jadernou náloží, reaktor se podařilo posádce zastavit ještě před havárií. Přítomná radioaktivita pochází z plutonia, které se uvolňuje z náloží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme