Neudržovaná a v nevyhovujícím stavu: za zkázu argentinské ponorky může podle komise vláda a armáda

Za zkázu argentinské ponorky San Juan v roce 2017, při níž zahynulo všech 44 námořníků na palubě, nesou odpovědnost vláda a armáda, protože plavidlo bylo delší dobu ve špatném stavu. K závěru dospěla podle agentury DPA vyšetřovací komise argentinského parlamentu.

Buenos Aires Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Argentinská ponorka se naposledy ohlásila ze zálivu San Jorge (ilustrační foto)

Argentinská ponorka se naposledy ohlásila ze zálivu San Jorge (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podmořské plavidlo bylo před tragickou událostí v nevyhovujícím stavu a nebylo pravidelné udržováno, citovala v pátek argentinská média ze zprávy, v níž komise oznámila výsledek svého vyšetřování. Ponorka měla ještě před povolením k osudnému vyplutí více než 30 různých poruch nebo technických závad.

Ponorka San Juan nejspíš zůstane na mořském dně, argentinská vláda nemá peníze na její vylovení

Číst článek

Vyšetřovací komise mimo jiné rovněž vytkla „politicky zodpovědným osobám“, že příbuzné obětí dostatečně neinformovaly o události ani o následném pátrání.

Ponorka San Juan zmizela 15. listopadu 2017 se 44 lidmi na palubě, když plula ze základny v provincii Ushuaia na jihu země do námořní základny Mar del Plata. Poslední zprávu poslala na základnu, když se nacházela asi 430 kilometrů od argentinského pobřeží Patagonie.

Velitel hlásil, že se mořská voda dostala k bateriím a způsobila zkrat a požár. Řekl ale také, že ponorka pokračuje v plavbě pod vodou s odděleným okruhem.

Vrak byl objeven přesně rok a den po zmizení plavidla v hloubce 870 metrů u poloostrova Valdés. Podle médií svědčí pořízené fotografie o tom, že v ponorce San Juan nejspíš došlo k implozi, takže se ponorka zhroutila do sebe kvůli nedostatečnému vyrovnání tlaků. Podle toho, že trup a několik menších částí ponorky jsou vzdálené od sebe jen asi 80 metrů, experti soudí, že k implozi došlo blízko dna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme