Burianosaurus je nový druh, zjistili čeští vědci. Žil o třicet milionů let dříve než tyranosaurus

Pozůstatky českého dinosaura, který dostal jméno Burianosaurus augustai, byly nalezeny už v roce 2003 nedaleko Kutné Hory. Tehdy ale ještě znalosti v této oblasti nebyly natolik přesné, aby bylo možné určit, zda se jedná o dosud neznámý druh. K takovému závěru dospěli čeští odborníci až nyní a pravěké zvíře pojmenovali po malíři Zdeňku Burianovi a paleontologu Josefu Augustovi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paleontolog Daniel Madzia říká, že Burianosaurus žil přibližně před 94 miliony let, tedy až o 30 milionů let dřív než populární Tyranosaurus rex.

Paleontolog Daniel Madzia říká, že Burianosaurus žil přibližně před 94 miliony let, tedy až o 30 milionů let dřív než populární Tyranosaurus rex. | Foto: Edyta Felcyn, Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0)

Z dinosaura, který měřil na délku asi tři až čtyři metry, se zachovala jen levá stehenní kost. „Tělo dinosaura muselo být nějakou dobu unášeno mořem, protože na kosti jsou známky zubů žraloků,“ říká hlavní autor výzkumu, paleontolog Daniel Madzia, a dodává, že burianosaurus žil přibližně před 94 miliony let – tedy až o 30 milionů let dříve než populární Tyrannosaurus rex.

Výzkum je podle Daniela Madzii pro světovou paleontologii významný především tím, že burianosaurus patří mezi poměrně rané představitele evoluční větve ptakopánvých dinosaurů, která se nazývá Ornithopoda. Přináší tedy další novinky ohledně vzniku této skupiny.

O pobytu dinosaurů na našem území toho ale obecně vzato příliš mnoho nevíme. V období druhohor byla totiž Evropa souostrovím. „Ten náš dinosaurus žil na takovém větším ostrově, který se jmenuje Rýnsko-český,“ vysvětluje Madzia.

Na území České republiky byli objeveni jen dva dinosauři. Kromě burianosaura od Kutné Hory byl objeven ještě jeden masožravý dinosaurus nedaleko Brna.

Výsledky výzkumu zveřejnil i prestižní vědecký časopis Journal of Systematic Palaeontology.

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme