Dělnický táta, nebo muž s krví na rukou? Zápotocký se původně prezidentem vůbec stát neměl

Táta dělníků, tak lidé říkali prezidentu Antonínu Zápotockému, který jako vyučený kameník pracoval i na dostavbě svatovítské katedrály. Když ale dělníci v plzeňské Škodovce protestovali proti měnové reformě, vystoupil proti nim tvrdě a nesmlouvavě. Odmítal sice násilnou kolektivizaci venkova, nic proti ní ale neudělal. Antonín Zápotocký byl československým prezidentem v letech 1953 až do své smrti v listopadu 1957.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Antonín Zápotocký

Prezident Antonín Zápotocký | Zdroj: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

„Původně se předpokládalo, že Gottwaldovým nástupcem bude Rudolf Slánský, ten byl ale mezitím popraven. Zůstal tedy Antonín Zápotocký jako dosavadní předseda vlády,” připomíná historička Jana Čechurová z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seriál o českých prezidentech pokračuje Antonínem Zápotockým. Připravil Jaroslav Skalický

Paradoxně právě u Zápotockého strávil Slánský poslední hodiny života na svobodě.

„Zápotocký bývá často porovnáván s Gottwaldem. Jeví se jako někdo, kdo nezapře sociálnědemokratické odborářské kořeny, kdo má větší sepětí s veřejností než s aparátem. Přetrvávající obraz Zápotockého v této podobě podle mě stojí i za tím, že v jeho rodné obci dosud stojí jeho socha,” zamýšlí se Čechurová.

Z Ježíška se stal Děda Mráz

Antonín Zápotocký byl také spisovatelem. Napsal knihy Vstanou noví bojovníci, Rozbřesk nebo Rudá záře nad Kladnem. Proslulé je také jeho vyprávění o proměně Ježíška v Dědu Mráze. 

„Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stal se z něj Děda Mráz. Přijíždí k nám z východu a na cestu mu nesvítí jen betlémská hvězda, ale celá řada rudých hvězd v našich šachtách, hutích, továrnách a stavbách,” pronesl Zápotocký.

Pamětníci si ho ale spojují hlavně s měnovou reformou v roce 1953. Když byl její přísně tajný plán vyzrazen, šířily se obavy a panika.

Zápotocký přitom v rozhlasovém projevu lhal, aby situaci uklidnil. Reforma nakonec znehodnotila úspory většiny lidí. A spustila první vlnu protikomunistických demonstrací, které režim tvrdě potlačil.

„I když se Zápotocký jako premiér i jako prezident podílel na všech negativech 50. let, jeho celkové vyznění je daleko lidštější a pozitivnější,” soudí dnes historička Jana Čechurová.

Poslechněte si celý legendární Zápotockého projev.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme