Při první volbě prezidenta hlasy nikdo nepočítal. Masaryk neměl konkurenta dalších 17 let

Prezidentský úřad má stoletou tradici. Na jejím počátku stál Tomáš Garrigue Masaryk, který se zasloužil o vybudování samostatného Československa. Prezidentem byl zvolen čtyřikrát a v úřadu tak strávil rekordních 17 let.

Seriál Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český rozhlas odvysílal řadu projevů T. G. Masaryka

Český rozhlas odvysílal řadu projevů T. G. Masaryka | Foto: Archiv ČRo

Zvukový záznam prezidentského slibu se zachoval až z Masarykovy poslední volby v roce 1934. Tehdy už vážně nemocný měl s textem slibu problémy a potřeboval nápovědu. Poprvé se stal Masaryk prezidentem v roce 1918.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seriál o českých prezidentech pokračuje Tomášem Garriguem Masarykem. Připravil Jaroslav Skalický

„Byla to hlavní postava zahraničního odboje, kterému Československo vděčilo za svůj vznik, takže o jeho zvolení nebylo pochyb," popisuje Radiožurnálu historička Jana Čechurová z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

„Volba proběhla aklamací, všichni mu provolávali slávu a hlasy se vůbec nepočítaly,“ doplňuje.

Prezident bez konkurence

Poslanci Národního shromáždění zvolili Masaryka prezidentem i v letech 1920, 1927 a 1934, pokaždé na sedmileté období.

„I když se to někdy zdálo dramatické, byl vlastně pokaždé zvolen v prvním kole volby. Málokdo měl chuť proti němu kandidovat, protože tušil, že by byl poražen,“ shrnuje odbornice na moderní české dějiny.

Přestože už za první republiky platilo, že kandidovat na prezidentský úřad je možné pouze dvakrát po sobě, Masaryk měl podle slov Čechurové výjimku. Československo si užívalo samostatnosti, patřilo k nejvyspělejším zemím světa a vlastenectví nebylo prázdným pojmem.

Tatíček Masaryk

První republika byla bezesporu republikou Masarykovou. Pro její pamětníky zůstává první československý prezident milovaným tatíčkem.

„Demokracie není pouze formou státní, nýbrž také metodou všeho veřejného a soukromého života. Je názorem na život. Podstata demokracie je shoda lidí, jejich mírné obcování, láska a lidskost.“

Tomáš Garrigue Masaryk

Ve vzpomínkách pamětníků je zapsán jako nesmírně charismatická osobnost, vznešený člověk milovaný většinou národa.

„Nepovyšoval se, nikoho neurážel, byl moudrý,“ shrnuje charakter prvního československého prezidenta jedna z pamětnic s tím, že pro ni byl Masaryk největším Čechem 20. století.

Nějaké mouchy ale Masaryk přeci jen měl, dodává historička Čechurová. Patří mezi ně podle ní třeba podceňování role domácích odboje nebo apriorní odpor ke katolictví nebo třeba k bankovnímu světu.

Demokracie je názor na život

Masaryk dodnes platí za spravedlivého a čestného člověka, vzor hlavy státu, za významného myslitele a velkého demokrata. Jeho slova o podstatě demokracie si není od věci připomínat ani dnes.

V roce 1935 Tomáš Garrigue Masaryk ze zdravotních důvodů abdikoval. Za svého nástupce na Hradě si vybral Edvarda Beneše. 

Prezident T. G. Masaryk promluvil v roce 1932 k americkým posluchačům | Foto: Archiv ČRo

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme