Ministerstvo zvažuje vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok. Část místních je proti, připravují petici

Spolky hospodařící v lužních lesích v okolí Lanžhota kritizují plán vzniku chráněné krajinné oblasti Soutok. Ta má mít výměru asi 127 kilometrů čtverečních a zahrnout nejjižnější cíp jihu Moravy – území kolem řeky Moravy k Hodonínu a podél Dyje od Břeclavi až k Novým Mlýnům.

Zprávy z jižní Moravy Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopený lužní les v oboře Soutok

Zatopený lužní les v oboře Soutok | Foto: Drahoslav Ramík | Zdroj: ČTK

Zejména myslivci, včelaři a rybáři se obávají, že vyšší stupeň ochrany bude znamenat také více omezení. Sepisují proto petici. Ministerstvo životního prostředí má do konce měsíce srpna rozhodnout, zda proces vyhlašování vůbec spustí. Největší zachovalý lužní komplex ve střední Evropě si podle resortu vyšší ochranu zaslouží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Zprávy z jižní Moravy

Iniciátoři petice upozorňují zejména na omezení ve skladbě ryb. „Pro nás je jedna z nejdůležitějších ryb amur – velmi bojovná a chuťově dobrá ryba. Jedna z mála ryb, která potřebuje strašně moc travin, takže nezarůstá revír,“ říká jednatel lanžhotské pobočky Moravského rybářského svazu Libor Hrnčíř.

Amur by po vyhlášení chráněné krajinné oblasti nemohl být vysazován, není totiž původním druhem.

Zástupci spolků zároveň část zdejších pozemků odkoupili a obávají se komplikovaného přístupu. Podle představitelů chráněné krajinné oblasti ale omezení v pohybu nehrozí. Jednání o záměru prý navíc stále pokračují.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme