Věda pro děti: Byla dřív slepice, nebo vejce?

Otázka, zda byla dřív slepice, nebo vejce, je záludná a zdánlivě bez řešení. Vědci se ho ale stejně snaží najít. Už v dávných dobách se otázkou zabýval i staří Řekové. Jak to tedy je?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuřata

Kuřata | Zdroj: Shutterstock

Někteří odborníci se shodli, že první bylo vejce.

Zdůvodnili to tak, že první slepice se musela od svých rodičů nějak lišit. Došlo ke genetické odchylce, změně v genetickém kódu. Možná jen malé, ale pořád dost velké na to, aby vznikl nový druh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Byla dřív slepice, nebo vejce?

K evoluční změně, která udělala z předchůdce slepice opravdovou slepici, došlo nejspíš při spojení spermie a vajíčka samců a samic různých druhů. První slepice byla tedy mládětem jiného druhu, než byla ona sama.

Podle tohoto výkladu tak bylo první slepičí vejce zrozené z předchůdce slepice.

Ptáci a dinosauři před slepicí

Další vysvětlení dělá z celé otázky slovní hříčku. Slepici je pták a ptáci vznikli z určitého druhu dinosaurů zhruba před 150 miliony let. V té době se také muselo objevit klasické ptačí vejce.

Věda pro děti: Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?

Číst článek

Máme ale nálezy zkamenělin, které dokazují, že i dinosauři se líhli z vajec. Takže vejce jako útvaru určitě existovalo dřív, než se objevili ptáci, a tedy mnohem dříve než slepice.

A tady máte to slovíčkaření: ve slavné otázce „byla dřív slepice, nebo vejce“ se přece nikdo neptá na slepičí vejce, ale zkrátka jen na vejce. A to tu bylo určitě o desítky milionů let dříve, ať už dinosauří, nebo ptačí.

I druhé vysvětlení tedy přikleplo prvenství vejci.

Protein slepic

Britští vědci však nedávno na základě výzkumů určili, že první byla slepice. Zkoumali speciální protein zodpovědný za stavbu slepičího vejce na superpočítači a zjistili, že tento protein, který produkují pouze slepice, má natolik zásadní vliv na tvorbu skořápky, že bez něj zkrátka vejce, jak ho známe, nemůže vzniknout.

Věda pro děti: Proč je moře slané? A proč nejsou slané řeky?

Číst článek

Protein urychluje tvorbu vápníku, takže se skořápka může rychle tvořit. Průměrný kur domácí tak denně vyrobí šest gramů skořápky. Zmíněný protein se nachází ve vaječnících slepic.

Kde je tedy pravda? Přední český biochemik Václav Pačes s prvenstvím slepice nesouhlasí. Speciální protein, který tvoří vejce, jak ho známe dnes, by sice bez slepice neexistoval, a tedy ani dnešní vejce, ale to neznamená, že předtím nebyla nějaká měkčí forma vejce, díky které se mohla drůbež skrze stadium vejce rozmnožovat.

Všechny skořápky zkrátka nevypadají stejně a není vejce jako vejce. A navíc evoluce nepostupuje takovými skoky. Vše se vyvíjelo postupně přes různé vývojové fáze kuřat i vajec.

Všechna tvrzení jsou vlastně pravdivá.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme