Věda pro děti: Proč světlušky svítí a jak to dělají?

Na světě existuje přes 2000 druhů brouků z čeledi světluškovitých, u nás žijí pouze tři. Světlušky se vyskytují hlavně na vlhčích místech s bujnou vegetací. Jsou teplomilné. Svatojánské mušky se jim říká proto, že se začínají objevovat po setmění právě kolem svátku svatého Jana koncem června. Že světlušky nesvítí pomocí lucerniček, je všem asi jasné. Na otázku, jak dokážou vydávat světlo, by ale uměl odpovědět málokdo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světluška

Světlušky žijí udržitelně – během života nepřijímají potravu a vystačí si s energií | Zdroj: Shutterstock

Za vším stojí bioluminiscence. Tento proces je následkem chemických reakcí v živých buňkách a tkáních v těle světlušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč světlušky svítí a jak to dělají?

Speciální buňky pod průsvitnou pokožkou obsahují látku zvanou luciferin. K ní světlušky trubičkou v bříšku přivádí kyslík a látka je pak štěpena enzymem luciferázou, která reakci katalyzuje. Uvolněná energie vyzařuje světlo.

Světlušky žijí udržitelně – během života nepřijímají potravu a vystačí si s energií.

Řeč těla

Světlušky umí svícení ovládat, podobně jako dokáže chameleon změnit barvu kůže podle potřeby a psychického stavu. V případě ohrožení zcela zhasnou, když zastaví přívod kyslíku do chemické reakce.

Celý proces neprodukuje téměř žádné teplo. Přes devadesát procent vložené energie přemění na energii světelnou. Tento jev zatím lidská věda nedokáže napodobit. Velkou část energie ztratí i ty nejúspornější žárovky v podobě tepla.

Věda pro děti: Jak dlouho žijí nejstarší stromy a co se dá poznat z letokruhů?

Číst článek

Různé druhy světlušek vyzařují světlo s trochu jiným odstínem. Některé svítí do zelena, jiné dočervena. Četnost problikávání a intervaly mezi svícením se liší u každého druhu.

Díky schopnosti svítit se mezi sebou světlušky dorozumívají i v období páření. Samičky nemají křídla, a tak nelétají – pouze intenzivně svítí a čekají v trávě. Úkol samečků je slabě problikávat a hledat. Jakmile partnerku najdou, oba zhasínají. Po rozmnožení nakladou vajíčka a jejich životní cyklus končí, po pár dnech zahynou.

Jakmile se z vajíček vylíhnou larvy, už také slabě svítí. To jim slouží k odstrašení predátora. Dva až tři roky se vyvíjí a živí se slimáky a hlemýždi. Nakonec se zakuklí, pak se vylíhne dospělý jedinec.

Počty klesají

V posledních letech světlušek ubývá. Mizí vhodné prostředí pro jejich život a také jim vadí umělé osvětlení rozšiřujících se měst. Samečci světlušek kvůli umělému světlu často ztratí orientaci a nemusí se jim podařit nalézt samičku.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme