Každý zájemce o mobilní telefon v Číně bude muset úřadům poskytnout fotografii svého obličeje

Čína od prosince letošního roku zavede povinnost ještě detailnější registrace při nákupu telefonních a datových SIM karet. Podle čínského ministerstva průmyslu bude muset každý zákazník kromě svých běžných osobních údajů poskytnout i fotografii svého obličeje. Opatření má podle úřadů zabránit zneužívání a nedovolenému přenosu telefonních karet.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Číně používá mobilní telefon už bezmála 900 milionů lidí (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií je to další krok k tomu, aby lidé nezneužívali ukradená telefonní čísla a mobilní telefony. Bezpečnostní opatření ale jsou velmi přísná již teď.

Většina obchodníků zákazníka fotí při nákupu SIM karty už nyní, a to včetně cizinců. Až teprve od letošního prosince se doporučení čínských úřadů změní v závazné nařízení.

Číňané propadli deepfake aplikaci, vkládají do ní své fotky. Teď se bojí o peníze kvůli skenu obličeje

Číst článek

Ti, kdo mají odvahu se vyjádřit, spíše tvrdí, že informace o nich s největší pravděpodobností skončí v policejní nebo armádní databázi.

Bezpečnostní složky státu je následně využijí v projektu tzv. sociálního kreditu, který má už brzy dokonale zmapovat prakticky veškerou soukromou aktivitu všech obyvatel Číny.

Čínský mobilní trh

V Číně používá mobilní telefon už bezmála 900 milionů lidí. O zisky z gigantického trhu se dělí pouze tři mobilní operátoři, kteří drží ceny velmi nízko.

Čínský internet je proti tomu našemu – evropskému – doslova vykuchaný, zcenzurovaný. Přesto mají Číňané o mobilní internet čím dál větší zájem.

Perličkou na závěr je, že pokud například vystoupáte na vrchol Mount Everest, tak i tam budete mít na svém mobilním telefonu velmi dobrý signál.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme