Blesková rychlost i datové připojení v letadle. Koncem dekády se očekává příchod mobilních 6G sítí

Přesné určování polohy, nasazení AI do řízení sítí a vyšší rychlosti připojení. To mají podle dnešních představ přinést mobilní 6G sítě. „Mělo by dojít k pokrytí vždy a všude. Kdykoliv a kdekoliv byste měli být schopni se připojit k internetu,“ vysvětluje Zdeněk Bečvář z Katedry telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze pro Český rozhlas Plus.

LEONARDO PLUS Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítač, ilustrační foto

Mobilní 6G sítě by mohly využívat i umělou inteligenci (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Takzvané 5G sítě jsou dnes už běžným standardem. Lidé je pravděpodobně znají ze svých mobilních telefonů, kde se při připojení k internetu značka 5G objevuje. Koncem nynější dekády se ale očekává příchod 6G sítí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak daleko jsme od technologického zvratu, kdy se rozšíří šestá generace mobilních sítí? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje Zdeněk Bečvář z Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT

Mezinárodní telekomunikační unie před půl rokem vydala dokument popisující, které klíčové oblasti by měla nová generace internetového připojení splňovat.

„Máme šest oblastí použití. Tři jsou jenom rozšířením toho, co jsme měli u 5G: přenosové rychlosti, vysoká spolehlivost s nízkým zpožděním a komunikace velkého množství jednoduchých zařízení a strojů,“ shrnuje Bečvář základní podmínky.

Přenosová rychlost by se ze současného stavu mohla zvýšit až k jednomu terabitu dat za sekundu. Sice by fungovala pouze na krátkou vzdálenost, ale experti věří, že užití si v průmyslu najde. Podobně bude mít výrazné snížení zpoždění možná uplatnění u samořídících aut, kde se každá milisekunda navíc počítá.

Nvidia je nejhodnotnější firmou na světě díky zájmu o umělou inteligenci. Má cenu 3,3 bilionu dolarů

Číst článek

„Budeme mít velké množství zařízení, které už třeba nebudou přenášet třikrát denně jenom teplotu, ale i video. Připojit statisíce zařízení je poměrně výzva. Předpokládáme, že máme milion zařízení na kilometr čtvrteční. U 6G budeme zhruba o řád výš,“ popisuje expert.

Vždy a všude

Další oblast, kterou dokument obsahuje, se anglicky nazývá „ubiquitous communication“. To by se dalo přeložit jako „všudypřítomná komunikace“.

„Myšlenka je taková, že by mělo dojít k pokrytí vždy a všude. Kdykoliv a kdekoliv byste měli být schopni se připojit,“ upřesňuje Bečvář.

„Je otázka, jestli tím „všude“ budeme myslet i úroveň nadzemí. U letadel to zatím není úplně jisté, i když i tohle téma se řeší“

Zdeněk Bečvář o dosahu 6G sítí

To se sice probíralo už v souvislosti s 5G sítěmi, jelikož technologicky nejde o náročnou věc. Problém je dostatek investic a jejich návratnost. U 6G sítí jsou však očekávání větší. „Je otázka, jestli tím ‚všude‘ budeme myslet i úroveň nadzemí. U letadel to zatím není úplně jisté, i když i tohle téma se řeší,“ podotýká výzkumník.

Předposlední oblast je spojení komunikace a sledování okolí (Integrated Sensing and Communications).

„Víme, jak fungují radary. Mobilní sítě mají vysílače skoro všude po světě. Proč tyto vysílače nevyužít, abychom sledovali například automobil, bude schopen zjistit, že před ním se objevila překážka?“ klade Bečvář otázku, kterou by mohly 6G sítě vyřešit.

Umělá inteligence

Umělá inteligence, přesněji řečeno strojové učení by mělo být poslední složkou, kterou unie zmiňuje.

‚Požadavky EU by omezily integritu našich produktů.‘ Apple odkládá uvedení nových funkcí AI v Evropě

Číst článek

„Je to využití mobilních sítí pro sbírání informací a pro trénování umělé inteligence. A naopak využití umělé inteligence a strojového učení pro komunikaci a její řízení,“ doplňuje expert.

„Mobilní sítě jsou čím dále komplexnější. Máme obrovské množství zařízení s heterogenními požadavky, máme zařízení, která komunikují ohromná kvanta dat nebo která potřebují nízké zpoždění. Standardní přístupy založené na matematice a na odvozování přestávají fungovat,“ varuje vědec.

A právě s tímto by strojové učení mělo pomoci. Pomáhalo by totiž množství dat a procesů daleko rychleji, jednodušeji a efektivněji zpracovávat.

Poslechněte si nahoře v audionahrávce celé Leonardo Plus, které moderuje David Slížek.

David Slížek, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme