Einsteinův dopis o Bohu se po letech objevil v dražbě. Prodat by se mohl i za víc než 30 milionů korun

Jsou to dvě ručně psané stránky v němčině známé jako dopis o Bohu. Bůh je tam ale zmíněn jen v jediné větě, kterou by někdo mohl označit za rouhání. Řeč je o dopise slavného fyzika Alberta Einsteina z roku 1954. V úterý ho draží newyorská aukční síň Christie's.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavný fyzik Albert Einstein označuje Boha v dopise za vyjádření a produkt lidské slabosti. Bibli pak Einstein považoval za sbírku úctyhodných, ale primitivních legend. Podle Petera Klarneta z aukční síně Christie's ale Einstein nebyl nevěřící, jen vnímal Boha jinak než většina věřících.

Přehrát

00:00 / 00:00

Einsteinův dopis o Bohu se po letech objeví v dražbě. Prodat by se mohl za 30 milionů korun. Téma pro Ondřeje Klapala

„Když Einstein používá slovo Bůh, což dělal dost často, používá ho jako metaforu. Chápe ho velmi podobně jako Baruch Spinoza. Je to abstrakt, Bůh znamená stvoření, vesmírné zákony. Není to Bůh-osoba,“ popisuje.

Podle Klarneta tak Einstein odmítal představu, že Bůh je bytost, která se zaobírá jednotlivými lidskými osudy.

Dopis slavného fyzika především úzce souvisí s náboženstvím. Einstein se v něm ohrazoval proti tvrzení německého filosofa Erica Gutkinda, který byl taky adresátem dopisu.

Gutkind v jednom ze svých spisů píše o židovské výjimečnosti a na podporu tohoto tvrzení používá i Einsteinovy objevy. S tím ale vědec nesouhlasil. Píše, že je sice hrdým Židem, ale judaismus považuje jako ostatní náboženství za ztělesnění primitivních pověr.

A Židé, aspoň podle jeho zkušeností, nejsou lepší, než nějaká jiná skupina lidí. Einstein je považoval za vyvolené maximálně v tom ohledu, že se nedopouštěli těch nejhorších excesů, protože neměli přístup k moci.

Einsteinova Bible

Aukční síň Sotheby's pak minulý týden v New Yorku dražila ještě jednu věc, která leccos naznačuje o Einsteinově postoji k náboženství.

Zamilovaný Einstein. Jeho vzkaz mladé Italce se vydražil za 125 tisíc korun

Číst článek

Prodávala se v kůži vázaná Bible, kterou Einstein v roce 1932 věnoval Harriet Hamiltonové, což byla dočasná tajemnice jeho ženy Elsy. Je to jediná známá Bible s věnováním nebo spíš poznámkou napsanou tímto vědcem.

A nabízí úplně jiný pohled na vztah Einsteina k náboženství. Slavný fyzik totiž Bibli popsal jako nevyčerpatelný zdroj živoucí moudrosti a útěchy.

Einsteinův životopisec Walter Isaacson k tomu pro deník New York Times poznamenal, že by bylo chybou shrnovat Einsteinovy názory na Boha a náboženství po přečtení jediného dopisu nebo věty. Podle Isaacsona se jeho postoje měnily, někdy dokonce každým dnem.

Bible s Einsteinovým věnováním nicméně svého kupce v pátek nenašla. Sotheby's její cenu odhadovala v přepočtu asi na pět milionů korun. Dopis o Bohu by se podle aukční síně Christie's mohl prodat za téměř 23 milionů až něco málo přes 34 milionů korun. To je asi třikrát víc, než za kolik se vydražil před deseti lety.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme