Nobelovu cenu za chemii získali za molekulární výzkum Bertozziová, Sharpless a Meldal

Nobelovu cenu za chemii letos získali Američané Carolyn Bertozziová a Barry Sharpless a také Dán Morten Meldal za revoluční způsob spojování molekul. Oznámila to ve středu Královská švédská akademie věd. Sharpless se stal pátou osobností světa, která je nositelem dvou Nobelových cen. Svou první cenu za chemii dostal v roce 2001.

Tento článek je více než rok starý.

Stockholm (Aktualizováno: 13:35 5. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laureáti Nobelovy ceny za chemii v roce 2022

Laureáti Nobelovy ceny za chemii v roce 2022 | Foto: Christine Olsson | Zdroj: Reuters

Švédská akademie ocenila Bertozziovou, Sharplesse a Meldala za „vývoj klik chemie a bioortogonální chemie“. Jejich poznatky by měly být využitelné například při vývoji nových léků proti rakovině. O cenu se trojice vědců podělí rovným dílem.

Barry Sharpless kolem roku 2000 položil základy takzvané „click chemistry“ (klik chemie), která umožňuje rychle a spolehlivě spojovat molekulární stavební bloky, přičemž k reakcím dochází snadno a nevznikají nechtěné vedlejší produkty.

Krátce poté Meldal a Sharpless nezávisle na sobě představili účinnou chemickou reakci, která je kromě jiného použitelná při vývoji léků, mapování DNA či výrobě materiálů vhodných pro konkrétní účel, uvedla švédská akademie věd.

Carolyn Bertozziová pak posunula klik chemii na novou úroveň. K mapování glykanů – důležitých, ale těžko zachytitelných biomolekul na povrchu buněk – vyvinula reakce, které fungují uvnitř živých organismů.

Tyto reakce se nyní využívají celosvětově k prozkoumávání buněk a sledování biologických procesů. Využitím bioortogonálních reakcí vědci zdokonalili zacílení léků proti rakovině, které v současnosti procházejí klinickými testy.

Udělování Nobelových cen probíhá každoročně ve stejném pořadí, kdy se jako první o ocenění v pondělí dozvědí laureáti ceny za lékařství, o den později se oznamují jména nositelů ceny za fyziku. Po oznámení cen za chemii následuje ocenění za literaturu, za mír a za ekonomii.

Slavnostní předání ocenění je plánováno na 10. prosince, tedy výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. S cenou se letos pojí odměna ve výši deseti milionů švédských korun (22,6 milionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme