Oxfordská univerzita dostala darem 150 milionů dolarů, pomohou s výzkumem etiky umělé inteligence

Americký miliardář Stephen Schwarzman daroval Oxfordské univerzitě 150 milionů liber (v přepočtu 4,3 miliardy Kč) na výzkum etických aspektů využívání umělé inteligence. Informuje o tom na svém webu americká televize CNN. Podle ní je to největší dar, jaký kdy tato britská vysoká škola dostala za poslední stovky let.

Washington / Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita v Oxfordu (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Peníze budou sloužit na financování střediska humanitních věd, které ponese Schwarzmanovo jméno a zastřeší obory jako je angličtina, historie, filozofie a podobně.

Součástí centra bude i nový institut pro etiku v umělé inteligenci, který se bude zabývat etickými důsledky používání umělé inteligence a dalších nových technologií. Zahájit provoz by měl v roce 2024.

Podnikatel Tykač přispěl Oxfordu miliony na výuku češtiny. Univerzita dřív dar odmítala

Číst článek

„Po téměř tisíc let představovaly humanitní vědy na Oxfordu základ západní civilizace a vědění,“ uvedl Schwarzman v prohlášení. „Musíme proto zajistit, že se její expertiza a principy zvládnou adaptovat na dnešní dynamicky se rozvíjející svět.“

Miliony pro Yale

Dvaasedmdesátiletý zakladatel investiční firmy Blackstone je podle žebříčku agentury Bloomberg 82. nejbohatším člověkem na světě. Jeho čisté jmění je odhadováno na 15,2 miliardy dolarů (347 miliard Kč). Univerzitám z celého světa dává dary pravidelně, například jeho alma mater, Yaleova univerzita, od něj v roce 2015 dostala 150 milionů dolarů (3,8 miliardy Kč).

Výzkum umělé inteligence podpořil Schwarzman už dříve, když od něj Massachusettský technologický institut (MIT) loni obdržel 350 milionů dolarů (osm miliard Kč).

K etickému myšlení je třeba dobohatnout, soudí ekonom Tomáš Sedláček

Číst článek

Kvůli rychlému vzestupu umělé inteligence a strojového učení se množí výzvy k prozkoumání dopadů takového vývoje na společnost. Někteří experti upozorňují na možné zneužití technologie. Šéf Tesly Elon Musk v roce 2017 dokonce varoval, že soupeření zemí o dominanci v této oblasti by mohlo vyvolat třetí světovou válku, píše CNN.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme