Vědci dokážou prodloužit život myší skoro o čtvrtinu. Nyní řeší, jak vyrobit léky i pro lidi

Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by mohla fungovat i u lidí. Myši vystavené experimentu si udržely mladistvé znaky a byly méně náchylné onemocnět rakovinou. Na výzkumu, jehož výsledek byl zveřejněn v posledním díle časopisu Nature Communications, se podílela izraelská Bar Ilanova univerzita a americký Národní ústav zdraví.

Tento článek je více než rok starý.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Myš (ilustrační foto)

Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent (ilustrační foto) | Zdroj: Pexels | CC0 1.0

Pokus spočíval v posílení proteinu sirtuinu označeného jako SIRT6, jehož v organismu s věkem ubývá. Do výzkumu bylo zařazeno 250 myší.

‚Evoluce nešla nejpřímější cestou.‘ Čeští vědci pomohli s objasněním přechodu života z vody na souš

Číst článek

„Je to významná změna v délce života; když si představíte odpovídající nárůst u člověka, vyjde vám, že by mohl žít do 120 let. Změny, které jsme vyvolali u myší, by se mohly přenést na člověka, a pokud se to podaří, bylo by to strhující,“ řekl časopisu Nature Communications profesor Chaim Cohen z Bar Ilanovy univerzity. Jeho laboratoř nyní pracuje na preparátech, jež by mohly bezpečně posílit protein SIRT6 u lidí.

Je známo, že hladina tohoto proteinu s věkem klesá a že stimulace jeho tvorby by byla prospěšná, napsal server The Times of Israel. Cohen byl podle něj v roce 2012 první vědec, který se začal zabývat zvýšením hladiny této látky u zvířat a prodlužováním délky jejich života. Tehdejší výzkum prodloužil život myších samců o 15 procent, avšak neměl tentýž účinek na samičky.

Mladistvé znaky

Nejnovější experiment, v němž Cohen spolupracoval se zahraničními vědci včetně Rafaela de Caba z amerického Národního ústavu zdraví, prodloužil život oběma pohlavím. U samců ale stále víc – ve srovnání s kontrolní skupinou se délka jejich dožití prodloužila o 30 procent, u samic o 15 procent.

Nezopakovatelné studie jsou podle vědců stokrát citovanější. Problémem je akademický systém

Číst článek

Posuzovalo se také, do jaké míry si myši byly schopné zachovat znaky běžné u mladších jedinců. S věkem u myší slábne schopnost energetické obnovy už po krátkém půstu.

Myši, jež dostaly SIRT6, ale dokázaly využít své energetické zdroje z tukových zásob snadno. Měly také nižší hladinu cholesterolu, trpěly v menší míře rakovinou a běhaly rychleji než ty z kontrolní skupiny.

„Tento objev dokazuje, že SIRT6 ovlivňuje zdravé stárnutí a že podpořením jeho aktivity můžeme tento proces zpomalit,“ řekl Cohen. Přiznal však zároveň, že zatím neexistuje prostředek, jak mechanismus použít u člověka.

U myší lze hladinu SIRT6 zvýšit genetickou modifikací, v případě lidí je potřeba vyrobit náležité léky. Cohenova laboratoř na nich pracuje a vědci doufají, že se výsledek dostaví za dva tři roky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme