Modernizace nových farem jsou financovány především z dotací Evropské unie, které současně cílí na ochranu biodiverzity. Ptáci ale v jejich okolí mají horší podmínky k hledání potravy a hnízdění.
„Je to skutečně úspěch, který bude motivovat další fúzní výzkum, protože ukázal, že to funguje,“ vysvětluje Slavomír Entler z ústavu fyziky plazmatu Akademie věd.
„Zpracováváme odpadní suroviny. Využíváme k tomu technologii, která je šetrná k životnímu prostředí,“ popisuje novou metodu vedoucí projektu Pavel Mokrejš.
„Je to poděkování nejenom mně, ale samozřejmě celému týmu, že se nám v podstatě podařilo téměř na zelené louce v Ostravě vybudovat pracoviště biomedicínského výzkumu,“ říká Šimíček.
„Zjištění pomůže zejména rodičům, kteří se třeba celý život ptají, jestli jejich dítě bude onemocnění mít. Nebudou žít v takové úzkosti a depresi,“ říká vědkyně.
Účinek emisí skleníkových plynů je globální. O aerosolech, částicích, které vznikají spalováním, dlouho panovalo přesvědčení, že škodí jen tam, kde unikly do vzduchu.
Výpočet zveřejnili badatelé z norského ústavu pro výzkum ovzduší. Podle záznamů z měřicích stanic odhadli, že se do vzduchu dostalo na 80 tisíc tun metanu.
Proti koronaviru se v České republice nechalo očkovat méně lidí než v řadě jiných zemí. Část odpůrců argumentovala i tím, že v postoji k očkování nejsou jednotní ani lékaři.
Ruská akademie věd zahrnuje vědecká pracoviště pokrývající mnoho oborů a zastoupená v celém Rusku. Má zhruba 1900 členů v Rusku a 450 zahraničních členů, kteří se volby neúčastní.
Badatelé z několika zemí světa včetně Česka prozkoumali přes sedm tisíc prasečích nahrávek od zvuků selat až po dospělá zvířata. Dokázali tak porozumět tomu, jak prasata vyjadřují emoce hlasem.
Akademie věd kvůli ruské agresi na Ukrajině oznámila přerušení nebo ukončení spolupráce s ruskými a běloruskými výzkumnými institucemi. Zahraničních vědců, kteří v Česku pracují, se to nemá dotknout.
Při ještě větším přiblížení zjistili, že klobouk každé „houby“ je posetý malými póry. Tým překvapilo, že se v každé části ocasu podle všeho dotýkají jen lehce, místo toho, aby se proplétaly.
„Stránky jsou plné zakázaných léčebných tvrzení,“ vysvětlil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Výstraha ale problém úplně neřeší, weby jsou totiž stále dostupné.
„V minulosti vždycky využívali nějaké anonymní obrázky anonymních lidé, které někde stáhli. Teď nám vyloženě ukradli identitu,“ říká parazitolog Roman Kuchta.
Podle ředitele ÚHKT Petra Cetkovského byl projekt ve své době dobrým nápadem, v současné době je překonaný. Podle ministerstva zdravotnictví se ale o projektu stále jedná.
Vědci z Riceovy univerzity v Houstonu osvítili polystyren UV zářením po dobu pěti a dvaceti dnů. Povrch mikroplastu je pod vlivem venkovního prostředí lépe smáčivý a bakterie se na něm lépe uchytí.
Video trvající 54 vteřin zachycuje nezvykle vypadající rybu s průsvitnou hlavou a ocasem, hnědým tělem a zelenýma očima, která plave kolem kamery na ponorce.
Jak dlouho by mělo trvat kamarádské objetí, aby z toho obě strany měly co největší zdravotní užitek? Tuhle otázku si položily autorky britské studie, která vyšla v časopise Acta Psychologica.
„U zrodu jsme netušili, že se něco podobného povede,“ říká vědec a skladatel Petr Cígler, který objevil nový typ látek. Ty jsou schopny bezpečně dopravovat do buněk nukleové kyseliny.
Součástí mise budou testy technického vybavení studium dopadu izolace na chování astronautů. Účastní se jí šestičlenná skupina z Rakouska, Německa, Izraele, Portugalska, Nizozemska a Španělska.
iCub je veliký asi jako čtyřleté dítě a je vybavený některými smysly vnímání, což má pomoci s výzkumem procesů v našem mozku. Pomoci má vědcům pochopit třeba to, jak si malé děti osvojují pohyb.
I krávy se dají naučit chodit na záchod. A to rychleji, než se nějaká batolata naučí chodit na nočník. Potvrdil to výzkum prováděný novozélandskými a německými vědci.
Mnozí afghánští odborníci a vědci v zemi zůstali i po nástupu islamistů z Tálibánu. Po dvou dekádách ale mají znovu obavu nejen o svou práci a výzkumy, ale mnohdy o holý život.