Uplynulo 25 let od politického procesu se členy Jazzové sekce

„Nezapomínáme na minulost" je název dnes konané akce, která chce připomenout 25. výročí zatčení členů Jazzové sekce 2. září roku 1986. Komunistický režim se tehdy pokusil obvinit vedení sekce, do kterého patřili Karel Srp, Čestmír Huňát, Joska Skalník, Vladimír Kouřil, Vladimír Drda a další, z vymyšlených kriminálních deliktů. Vykonstruovaný a jednoznačně politický soudní proces v březnu roku 1987 vyvolal vlnu nevole jak u nás doma, tak v zahraničí, a stal se do jisté míry symbolem útlaku komunistického aparátu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Zavřeli nás, protože jsme vydávali tištěné věci, koncerty a přednášky a sjednocovali jsme určitou část mladé i starší generace, která nebyla po vůli červené barvě,“ říká Karel Srp, jeden z obviněných a předseda Jazzové sekce. „Vězení samo o sobě nebylo tak hrozné jako ta cesta, která k němu vedla. Mám tím na mysli mnoho udání, která psali jak straníci, tak nestraníci.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Srpa mluví na Rádiu Česko o vykonstruovaných zatčeních.mp3

Byla to vůbec nejrozsáhlejší akce policie a Státní bezpečnosti za dvacet normalizačních let, ale k obviněním došlo nezvykle až skoro deset let po samotném rozpuštění Jazzové sekce. „Zásluhu na tom měly Helsinské dohody, které se dnes bohužel opomíjejí. Byly tam články, které chránily právě tu nezávislou, nekomerční a nepolitickou činnost, kterou my jsme tehdy vytvářeli. Díky Helsinkám se nám to podařilo protlačit až do roku 1986.“ vysvětluje Karel Srp.

Kampaň má symbolicky připomenout celosvětovou solidaritu, protože za Karla Srpa a jeho spoluvězně se toho času postavilo mnoho intelektuálů (byli mezi nimi i nositelé Nobelových cen) a předních politiků. „ V Holandsku se podepisovaly celé kostely dětí za naše propuštění a všichni to posílali prezidentu Husákovi, který to nezvládl,“ dodává Srp.

Vězněným vyjádřili podporu i takové osobnosti jako Phil Collins, Paul McCartney, Andrew Lloyd Weber nebo Arthur Miller. „Samozřejmě nám to obrovsky pomáhalo a do dneška jsme těmto lidem neměli možnost pořádně poděkovat. Takže po pětadvaceti letech, tisíceré díky,“ vzkazuje Karel Srp.

Markéta Bartošová, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme