Vaškovo pole na Rychnovsku je bohatým nalezištěm předmětů hlavně z germánské doby

Archeologové Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou vedou průzkum na Vaškově poli na Rychnovsku. Bližší určení místa tají, aby jim samozvaní detektoráři nekradli nálezy. Odborníci na tomto archeologicky velmi významném místě regionu totiž nacházejí artefakty z mnoha období - keltského, germánského, středověkého a samozřejmě novodobější. Nálezy postupně obohacují sbírky muzea.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část naleziště ve Vlíněvsi

Část naleziště ve Vlíněvsi | Foto: Archeologický ústav AVČR

Takzvaná dohledávačka pípá, detektorář Martin našel olověné závažíčko. Je z doby slovanského osídlování, ale archeoložka Martina Beková hledá předměty hlavně z doby germánské, tedy od začátku letopočtu do zhruba roku 350.

V kabele má šest nových spon, v minulosti jich na Vaškově poli dobrovolní detektoráři ale našli desítky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nálezech z doby hlavně germánské a keltské na Vaškově poli natáčela redaktorka Kristýna Štanderová

„Tahle spona je například ještě úplně funkční. Je to takový vylepšený spínací špendlík, takže by se dal ještě nosit. Dneska je spínací špendlík spíše taková nouzovka, kdežto tohle byl nutný šperk na oblečení každého. Spínaly se tím většinou pláště. Kromě funkčnosti byla důležitá i ozdobná úloha,“ vysvětluje archeoložka.

Na Vaškově poli se jako mravenci pohybují detektoráři a všude je slyšet pípání jejich přístrojů. „Myslím si, že je to pražský groš,“ říká o nálezu jeden z nich. Archeoložka Martina Beková to potvrzuje.

Detektoráři označují každý nález terčíkem. „Tohle je nějaký středověký selský prsten. Je ale značně narovnaný,“ popisuje nález, který pochází ze středověku, archeoložka. Dalším nálezem je spona.

„Evidentně trošku vyprofilovaná. Bude to doba římská. Přeci jen si s ní trochu pluh pohrál, je jí jenom menší část,“ dodává.

Archeoložka Martina Beková zhodnotila poslední hledání na Vaškově poli střední známkou. Bylo sucho a detektory je hůř vyhledávají. Mezi nálezy z dřívějška byly i části opasků z doby keltské, včetně zlaté mince. Zemědělci už zaseli, takže se odborníci na pole vrátí opět za rok.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme