Virtuální prohlídka. Jak přežít atomový útok na Brno? Podívejte se do krytu pro komunistické pohlaváry

Dříve nejutajovanější protiatomový kryt v Brně nese krycí označení 10-Z. Schovat se v něm za komunismu mohla výhradně krajská politická vrchnost. V bunkru pod Špilberkem by přežilo 500 lidí po dobu tří dnů. Kryt vznikl už během druhé světové války, až do roku 1993 ho spravovala armáda a byl přísně tajný. Zpravodajský web Českého rozhlasu ho navštívil s kamerou a pořídil 360° virtuální prohlídku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virtuální prohlídka. Přežili byste atomový útok na Brno? Podívejte se do dříve tajného bunkru | Foto: Filip Jandourek

Bunkr vznikl během druhé světové války. Vešlo se do něj téměř pět set lidí a určen byl - podobně jako později během vlády komunistů - pro pečlivě vybraný seznam osob. Nacisté na něj sepsali lidi z řad německé protiletecké policie, spekuluje se i o tom, že se na seznam dostali i zástupci wehrmachtu.

V krytu se ale za války ukrývali také civilisté. Brňané se pod Špilberkem schovali během tří spojeneckých náletů na koci roku 1944, počátkem dubna 1945 a při osvobozování města ke konci dubna 1945.

Po válce se v objektu nacházel velkoobchod s vínem majitelů Hermanna Löwyho a Karla Šmída. Jejich podnikání bylo velmi úspěšné, zaměstnávali přibližně deset lidí a zásobovali moravskými, maďarskými a francouzskými víny nejen Brno ale třeba i krkonošské hotely.

Po únoru 1948 převzala prostory Československá lidová armáda. Komunisté na místě vybudovali 1500 metrů rozsáhlý velitelský kryt pro klíčové představitele města a kraje, který byl až do pádu režimu přísně utajený.

Prostory byly dozděny cihelnou vyzdívkou, štoly byly prodlouženy a patrně také rozšířeny dalšími spojovacími chodbami. Úprava vstupu měla eliminovat účinky tlakových vln, celý prostor byl vybaven tehdy dostupnými technologiemi, které jsou dodnes zachovány v unikátním stavu.

Celková délka chodeb včetně nouzových východů dosahuje téměř 600 metrů. Kryt má 65 místností, na konci nejdelší chodby byl zřízen vodní rezervoár a nachází se tam i škodovácký generátor elektřiny, systém filtrace vzduchu a spojovací ústředna.

Uvedení do provozu objektu „10-Z“ se uskutečnilo v roce 1959 a kromě několika cvičných poplachů nebyl nikdy využit.

Protiatomový kryt předala Armáda České republiky v roce 1993 Magistrátu města Brna, bunkr poté postupně chátral.

Virtuální prohlídka: po stopách obětí komunismu. Šibenice v Brně patřila k nejobávanějším místům

Číst článek

V roce 2014 podepsal magistrát smlouvu o využití krytu s obecně prospěšnou společností Americký fond, která se snaží učinit z původně vojenského prostoru místo setkávání a popularizovat moderní dějiny.

Bunkr s krycím označením 10-Z je přístupný z Husovy ulice. Konají se tam nejrůznější výstavy, nyní až do 16. dubna komiksová výstava Ještě jsme ve válce. Zájemci pak mohou v krytu strávit jednu noc. Součástí zážitkového retro pobytu je i snídaně, exkurze, prohlídka expozice a komentovaná prohlídka Brna.

Filip Jandourek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme