Do Izraele dorazila osmá z desíti egyptských ran. Saranče trápí zemědělce

Izraelské ministerstvo zemědělství varuje před osmou z desíti egyptských ran. Z Egypta do země zaslíbené totiž dorazil mrak sarančí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saranče. Choceň, 27.7.2011 | Foto: Zuzana Málková

Nálet kobylek na egyptskou zem byla totiž osmá z deseti ran, teprve po příchodu desáté mohli staří Izraelité Egypt opustit a po 40 letech dorazit do země zaslíbené. Právě to si připomínají při nastávající svátku Pesach.

Nálet kobylek je ovlivněn klimatologicky i jejich životním cyklem. Musejí vát příhodné teplé větry severním směrem. Pak saranče letí ze Súdánu do Egypta a někdy se může vydat východním směrem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O náletu sarančí mluvil Milan Slezák

V Egyptě jsou nyní miliony sarančí. Vědci udávají, že na jeden čtvereční kilometr se vejde 40 až 80 milionů sarančí všežravých. Přitom hmyz sežere potravu odpovídající jeho váze. Jedna tuna kobylek tedy dokáže spást potravu pro 2,5 tisíce lidí.

Do Izraele zatím dorazily asi dva tisíce sarančí, ale v Egyptě jich má být od 30 do 120 milionů. V takto velkém měřítku zažil Izrael něco podobného v roce 2004.

Milan Slezák, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme