Největší krysa, jaká kdy žila

Z pražského podzemí občas vyleze potkan, kterého si na první pohled spletete s dobře vypasenou kočkou. Vedle vyhynulých krys z Východního Timoru by ale vypadal jako drobeček.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuby obrovské "krysy"  Coryphomys buehleri a lebka krysy obecné (Rattus rattus)

Zuby obrovské "krysy" Coryphomys buehleri a lebka krysy obecné (Rattus rattus) | Foto: Ken Aplin, CSIRO

Východní Asie byla jedním z „horkých míst“ evoluce hlodavců a na téměř každém ostrově východní Indonésie vznikly unikátní druhy. Archeologické vykopávky v jeskyních Východního Timoru vynesly na světlo světa už 13 druhů hlodavců, z nichž 11 bylo dosud neznámých. Většina z nich žila ještě před 1000 až 2000 let a pouze jeden z malých druhů obývá Východní Timor i v současnosti.

Asi nejpozoruhodnějším z místních vymřelých hlodavců je obrovská „krysa“ Coryphomys buehleri, která dosahovala váhy kolem 6 kilogramů. Timor má jen málo nativních druhů savců. Pro člověka, který sem přišel před 40 000 let, proto obrovské krysy představovaly významný zdroj potravy. Jejich vyhynutí však vědci pokládají spíš za důsledek rozvoje zemědělství, které krysám ukusovalo životní prostředí, než samotného lovu. Původní lesy dnes pokrývají pouze 15 % Timoru.

Srovnání lebek krysy obecné (Rattus rattus) a obrovské "krysy" Coryphomys buehleri | Foto: Ken Aplin, CSIRO

Výzkumníci ze CSIRO trochu doufají, že by v těchto zbytcích pralesů mohli objevit i živé gigantické hlodavce. Do té doby ale titul největší žijící krysy náleží asi dvoukilogramovému zvířeti, které obývá pralesy Filipín a Nové Guinei.

Zdroj: ScienceDaily, CSIRO, Bulletin of the American Museum of Natural History

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme