Po Hradu a letišti má svoje včely i první pražský hotel. Kilogramy medu čeká na jaře

Na třicet tisíc nových včelích zaměstnanců přijal do svého týmu šéfkuchař pražského hotelu Intercontinental Miroslav Kubec. Mladé včelstvo od července sídlí na střeše hotelu v Pařížské ulici. První kilogramy medu s příchutí pražské květeny by mohli hoteloví kuchaři jako jediní v Evropě získat z plástů na jaře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfkuchař hotelu Intercontinental Miroslav Kubec, který přišel s myšlenkou včelstva na střeše hotelu

Šéfkuchař hotelu Intercontinental Miroslav Kubec, který přišel s myšlenkou včelstva na střeše hotelu | Foto: Evelyna Kulíšková

„Včely hlavně uklidňuje tím, že jak vyvolá kouř, tak včely mají zafixované, že když hoří les, tak prvně, co udělají, že se nasají medu a potom, jak mají ten plný medný váček, tak vlastně neútočí na člověka," ukazuje na hotelové střeše dýmidlo a další včelařské pomůcky Augustin Uváčik, který se o mladý roj stará.

„Zvolili jsme včelí matky Singer, které jsou velice mírné, klidné, velice pracovité a nerojí se. Včelí matky mají zastižené křídlo, takže v případě, že by nakonec ta matka se rozhodla, že nám ten úl opustí, tak prakticky jenom vylétne před ten úl a najdeme ji tam i s částí toho včelstva."

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o včelách připravila redaktorka Evelyna Kulíšková

Medonoskám se podle odborníků v Praze daří. Úspěchy už nějakou dobu hlásí včelaři z Hradčan, Vyšehradu nebo obchodního centra na Chodově. A obyvatelům střešního úlu v historickém centru metropole by to mělo také svědčit.

„Včela má obrovský výběr už od jara, například od těch krokusů, různých druhů lísek až po mnoho květeny, až teď do podzimu, kdy to končí těmi posledními chryzantémami," vysvětluje Uváčik a dodává, že cizokrajnost pražské květeny na medu rozhodně poznat je co se týká chuti, velkoměstské ovzduší ale rozhodně nesnižuje kvalitu.

„Včela prakticky funguje jako biologický filtr, takže ten med je vždycky čistý. V tomto pražském ovzduší včely to špatné, co z toho ovzduší chytnou, tak jde do jejich jedového váčku a z toho vzniká ten jed apitoxin."

Mladé včelky začínají nesměle plástve plnit od července, přes zimu budou ukryté a pokračovat ve výrobě zlatého medu budou moct až na jaře. To už se ale zájemci prvního ochutnání dočkají. Stáčení medu a péči o hotelové včely budou moct sledovat i pomocí obrazovky.

„První stáčení bude v květnu příští rok, probíhalo by to v hotelové hale tak, aby lidé viděli, jak se do toho medometu dávají ty plástve a jak z nich ten med vytéká," dodává šéfkuchař Miroslav Kubec, který s několika desítkami kilogramů medu počítá jako s exkluzivní přísadou do kuchyně. Aby ale hotel pokryl dvousetkilovou měsíční spotřebu medu, musel by si prý pořídit dalších asi 50 úlů.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme