Smog psům škodí. Venčete je méně a ze zahrad je přesuňte dovnitř, radí veterinářka

Smog neškodí jen lidem, ale i jejich psím společníkům. Jak přizpůsobit venčení a jak zabavit psa doma? "Pes nemá primárně lovit, ale čichat, na to stačí pár metrů čtverečních," radí v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu pražská veterinářka Martina Načeradská. Majitelé podle ní dělají chyby i v péči o psí tlapky po procházkách. Ošetření Indulonou veterinářka rozhodně nedoporučuje. Vhodná dostupná alternativa k drahé psí kosmetice je k dostání v každé lékárně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malí krátkosrstí psi by v mrazech měli nosit obleček.

Malí krátkosrstí psi by v mrazech měli nosit obleček. | Foto: Petra Holinková

Jsou pro psy smogové situace nebezpečné?

V podstatě stejně jako pro lidi, možná dokonce ještě hůř. Součástí smogu, který se drží blíže u země, je ozon, kde se tvoří volné radikály. Ty poškozují tkáně obzvláště v plicích a mohou způsobit vážné dýchací potíže a záněty. Pak má pes intoleranci zátěže, protože plíce mu prostě nestačí.

Psi se pohybují níže než lidé, takže nečistoty dýchají v mnohem větší dávce. Drobné částečky z topení uhlím se dostávají na zem, pak stačí, aby projelo auto, a nečistoty se zvednou. To je přesně ta výška, kde se pohybuje pes.

Jak mají majitelé psů přizpůsobit venčení?

Když meteorologové hlásí, že bude špatná smogová situace, platí to pro lidi i jejich psy. Procházek by mělo být méně a měly by být kratší.

A co ti, kteří mají psa celoročně na zahradě. V sousedství se může topit ledasčím?

MVDr. Martina Načeradská vystudovala Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně. V současné době vede tým první "Cat friendly clinic" v ČR v Praze. Je členkou České asociace veterinárních lékařů, předsedkyně sekce poruch chování, členka onkologické sekce. Má za sebou zahraniční stáže v Nizozemsku, Dánsku a dalších zemích.

Tam to má ten pes docela těžké, je v tom podstatě pořád. Když už nemůže být doma, dala bych ho alespoň do garáže nebo sklepa. Takový pes může začít kašlat a mít chronické bronchitidy.

Jak během smogové situace zabavit psa, který je zvyklý být hodinu venku, běhat a aportovat.

Je třeba ho přesměrovat na jiné věci. Pes nemá primárně lovit, ale čichat. Rozvíjí si tím mozek. Co psa relativně unaví a je vhodné, jsou čichací práce. Stačí prostor i pár metrů čtverečních doma, kde mu rozhodím a schovám pamlsky. Mohou to být nakrájené olomoucké tvarůžky i granule, které normálně žere.

Co péče o packy psa? Je třeba speciální režim, jen když se venku solí chodníky?

Ošetřovala bych je určitě. Mrznoucí sníh může být docela ostrý, může packu poranit nebo vysušit. Co ale lidé používají k ošetření často a já to určitě nedoporučuje, je Indulona. Nemá dobrý ochranný efekt, protože nevytváří ochranný film. Vhodnější je klasická bílá vazelína nebo smíchaná s dimethiconem dostupná v lékárně. Není to finančně náročné. Vyjde to levněji než speciální krém na psí packy. Pokud ani krém nestačí, pak na solené povrchy obout botičky, pokud psovi nevadí. To chce ale natrénovat doma.

Dimethicon je silikon. Nevadí, když ho pes olíže?

Nevadí. Ale určitě nedoporučuji lidské krémy, které nejsou vhodné z důvodu možného lízání psem.

Doporučujete packy po každém venčení mýt?

Doporučuji spíše vlhký hadřík a packy pak otřít do sucha. Časté namáčení může způsobit zánět kůže. Rozhodně nedoporučuji ani časté mytí šamponem, který kůži vysušuje.

Má se pes v zimě oblékat?

Je třeba se řídit tím, jak se pes chová a co je to za rasu. Krátkosrstý malý pes by měl být v minusových teplotách určitě oblečen. Tam pak trpí i záda, hrozí prochladnutí i za krátkou dobu. Důležitý je i věk. Mám klientku, která má fenku retrívra. Ta do nějakých sedmi let nepotřebovala oblečení, teď už ji zlobí záda a obleček nosí.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme