Teplejší vajíčko, odolnější kachna

Kachna, která svá vejce pečlivě zahřívá, bude mít odolnější mláďata. Teplota inkubace ovlivňuje výkonnost imunitního systému.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sameček kachničky karolínské (Aix sponsa)

Sameček kachničky karolínské (Aix sponsa) | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Arjan Haverkamp

Sezení na vejcích má zárodku zajistit optimální teplotu, která má určitý rozptyl. Například u severoamerických kachniček karolínských (Aix sponsa) se mláďata vyklubou z vajec inkubovaných při 35 i 37 stupních Celsia. Mláďata, která se vyvíjela při vyšší teplotě, však mají výkonnější imunitní systém, který je zvýhodňuje v dalším životě. Dokazuje to experiment, ve kterém vědci nechali vajíčka kachniček karolínských uměle inkubovat při teplotě 35, 36 a 37 stupňů. Vylíhlým kachňátkům vstříkli injekci cizích buněk, která vyvolala imunitní odpověď.

Místo vpichu u ptáků z vajec inkubovaných při nejnižší teplotě jen nepatrně oteklo a množství vytvořených protilátek v krvi bylo nízké. U kachňat z vajíček inkubovaných při 37 stupních Celsia se projevila silná imunitní odpověď provázená vysokou tvorbou protilátek. V přírodě jsou kachňata hned po narození vystavena mnoha druhům patogenů a parazitů. Rozdíl ve výkonnosti imunitního systému daný teplotou inkubace vajec může rozhodnout o tom, jestli mládě přežije či nikoli.

Zdroj: Biology Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme