Astronom Luboš Kohoutek získal prestižní cenu

Prestižní cenu Františka Nušla předali dnes zástupci České astronomické společnosti doktoru Luboši Kohoutkovi. Toto nejvyšší ocenění v oboru získal za celoživotní výzkum planetárních mlhovin. Světoznámý je především díky objevu několika desítek planetek a taky komet, z nichž jedna nese dokonce jeho jméno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luboš Kohoutek | Foto: Kristýna Fořtová | Zdroj: Český rozhlas

Podle profesora Jana Palouše z Astronomického ústavu Akademie věd mezi jeho nejvýznamnější přínosy patří výzkum komet a planetárních mlhovin:

Přehrát

00:00 / 00:00

O Luboši Kohoutkovi v pořadu Stalo se dnes mluvil profesor Jan Palouš z Astronomického ústavu Akademie věd.

„Já si myslím, že přínosy jsou dva. Jeden z nich se týká komet a malých těles sluneční soustavy. Objevil několik komet. Ta velmi slavná byla objevena v roce 1973 a potom se Luboš Kohoutek stal světoznámý, protože byla nejen dobře vidět, ale byla pozorována i astronauty z vesmíru a byla to kometa, která nese jeho jméno,“ vysvětlil profesor Jan Palouš z Astronomického ústavu Akademie věd.

„Druhá jeho parketa jsou planetární mlhoviny. Mlhoviny jsou jakési útvary v mezihvězdné hmotě, které vznikají okolo hvězd, které jsou velikostí podobné našemu Slunci. Doktor Kohoutek udělal katalog planetárních mlhovin již někdy v 60. letech a potom ho několikrát zopakoval a tím se nesmazatelně zapsal do astronomie,“ dodává Palouš.

Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme