Radši jen na víkend nebo k moři. V Beskydech klesá počet turistů i zájem o ubytovací služby

Zájem o dlouhodobé pobyty v Beskydech klesá. Lidé jezdí spíš na prodloužené víkendy. Provozovatelé hotelů a chat si to vysvětlují tím, že lidé šetří anebo raději jedou k moři. Některé hotely v Beskydech nabízí výhodné pobytové balíčky, jinde si slevu dovolit nemohou.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celý loňský rok byl návštěvnicky mínus patnáct, dvacet procent podle lokality,“ říká lesník

Pokles počtu návštěvníků hor se promítl taky na tržbách za ubytování | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

V posledních dvou letech jezdí do Beskyd méně turistů než v době covidu. Potvrzují to čísla z počítadel ochranářů. „Celý loňský rok byl návštěvnicky minus patnáct, dvacet procent podle lokality,“ říká lesník Chráněné krajinné oblasti Beskydy Jaroslav Müller.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k tématu zjišťovala reportérka Josefína Sýkorová

Letos se pokles počtu návštěvníků hor promítl taky na tržbách za ubytování. Padesátiprocentní vytíženost hlásí vedoucí chaty Šumná na Pustevnách Richard Ruml.

„Tím, že je finanční nejistota, tak lidé tolik neutrácejí, drží ty penízky. Takže teda my konkrétně to tady máme slabší,“ dodává Ruml.

Na polovině zisku jsou taky na Gruni ve Starých Hamrech. „Zřejmě to je kvůli tomu veškerému zdražování včetně potravin. Ubytování jsme zdražili minimálně, nějakými osmi procenty oproti loňsku. Když k nám lidé jezdívali, tak si brali polopenze, plné penze. Dnes preferují ubytování jenom se snídaní,“ říká vedoucí areálu Kemal Rušitovič.

Last minute balíčky

Hotel pro dospělé Ondrášův dvůr začal nabízet výhodné balíčky.

Na Šumavě a v Krkonoších je méně turistů než obvykle. V hotelech a penzionech zbývá i půlka míst

Číst článek

„To, že jsme nakonec dosáhli relativně velké obsazenosti – za červenec kolem 80 procent a za srpen máme teď přes 70 procent, bylo asi tím, že jsme začali zavádět last minutové slevy. Ale oproti loňsku je vidět výrazný pokles v poptávce,“ dodává ředitelka Petra Otepková.

Podle ekonomky Hotelu Freud v Ostravici Aleny Foldynové zatím problém s prázdnými pokoji nemají. „Těch turistů se tady pohybuje méně, ale návštěvnost u nás, když se zaměřím na ubytování, tak je srovnatelná. Návštěvnost v restauraci už je o něco menší,“ říká Foldynová.

Podle provozovatelů celkově klesá zájem o dlouhodobé pobyty a lidé si pokoje rezervují na poslední chvíli.

Josefína Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme