‚Velmi přátelsky jsme se dohodli.‘ Prezident nevidí důvod k udělení abolice Andreji Babišovi

Prezident Miloš Zeman neudělí premiérovi Andreji Babišovi (ANO) abolici poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve středu rozhodl, že má pokračovat jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo. Zeman to řekl Mf Dnes.

Praha (Aktualizováno: 19:02 5. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přestože o plánu zastavit kauzu dříve hovořil, aktuálně prezident pro abolici nevidí důvod, protože případ má došetřit policie a nadále se jím bude zabývat dosavadní státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Kauza Čapí hnízdo pokračuje. Šéfžalobce Zeman obnovil trestní stíhání Babiše a Mayerové

Číst článek

„Z toho prostého důvodu, že nejvyšší státní zástupce za prvé zastavil trestní stíhání u rodiny Andreje Babiše, za druhé ponechal doktora Šarocha jako dozorujícího státního zástupce. No, a za třetí vyzval policii, ať tento případ došetří. Abolice není od toho, aby prezident zasahoval do práce policie. Takže jsme se s Andrejem Babišem velmi přátelsky dohodli, když jsme si ve středu telefonovali, že abolice nebude,“ popsal prezident v rozhovoru pro Mf Dnes.

Zeman dále připomněl, že sám premiér Babiš abolici nechce. A je podle něj proto technicky neproveditelná, protože vyžaduje premiérovu kontrasignaci, případně kontrasignaci pověřeného člena vlády.

Kauza Čapí hnízdo pokračuje

Prezident potvrdil, že o záležitosti ve středu telefonicky s Babišem hovořil. Rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana považuje prezident za korektní.

Nejvyšší žalobce Zeman ve středu nařídil znovu otevřít kauzu Čapí hnízdo poté, co její vyšetřování dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v září přerušil. 

Důvodem k obnovení řízení bylo podle Zemana například nesprávné hodnocení důkazů, otázka propojení podniků nebo neúplné vyhodnocení evropské legislativy.

Šarochův verdikt byl však zrušen jen částečně, u Babišovy rodiny a manažera firmy zrušení stíhání platí. Obviněnými zůstávají sám premiér a také dotační expertka Jana Mayerová. Případ teď bude došetřovat policie. 

Babiš odmítl komentovat rozhodnutí nejvyššího státního zástupce. Očekával prý, že bude komplikované. „Samozřejmě jsem čekal, že rozhodnutí pana Zemana bud složité vzhledem k poptávce různých organizací a novinářů, kteří mě již odsoudili,“ vyjádřil se premiér.

jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme