Ani zákaz magistrátu nezabrání pochodu Prahou na výročí Křišťálové noci

Pravicoví extremisté chtějí v den takzvané Křišťálové noci pochodovat Prahou v každém případě. Oznámení pochodu bývalou židovskou čtvrtí je ale podle magistrátu neplatné. Svolavatel, kterým je sdružení Mladí národní demokraté, v den podání ohlášení akce právně neexistoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starý židovský hřbitov v Praze | Foto: Jana Šustová

Jak v televizi Nova zopakoval předseda Židovské liberální unie František Fendrych, jeho organizace udělá všechno pro to, aby se neuskutečnil: "Toto místo zablokujeme a nedovolíme vstup. Nás to skutečně hluboce uráží a dotýká se to naší cti i památky našich blízkých. Pokud by se našel jednotlivec nebo organizace, která ses námi chce postavit do řady proti neonacistům, tak to uvítáme."

Pražští zastupitelé ve čtvrtečním usnesení vyjádřili politování nad výkladem městského soudu, který zrušil úřední zákaz pochodu pravicových radikálů židovskou čtvrtí. Pochod je plánovaný na 10. listopadu. Vedení města má učinit kroky k tomu, aby se tato a podobné akce nemohly uskutečnit. Plánovaný pochod pravicových radikálů kritizoval i prezident Václav Klaus. Poslanci sociální demokracie jsou podle svého místopředsedy Davida Ratha odhodláni zabránit pochodu vlastními těly. Vnitrostranická platforma ODS v čele s Vlastimilem Tlustým už také oznámila, že se zúčastní pietního shromáždění před Staronovou synagogou v Praze. Pochod extremistů odsuzuje i premiér Mirek Topolánek.

Naděžda Hávová, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme