ANO vystoupí v Evropském parlamentu z liberální frakce Renew Europe i z evropské strany ALDE

Hnutí ANO vystoupí z liberální frakce Renew Europe v Evropském parlamentu i z evropské strany ALDE. Na páteční tiskové konferenci ve Sněmovně to oznámil předseda hnutí Andrej Babiš. V dosavadní frakci by podle něj ANO nemohlo plnit svůj program. O postoji hnutí rozhodlo ve čtvrtek předsednictvo ANO, které v nedávných volbách získalo sedm europoslaneckých mandátů.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:58 21. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí ANO (ilustrační foto)

Renew a ALDE mají zkrátka jiná stanoviska než hnutí ANO, podotkl Babiš na páteční tiskové konferenci (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle šéfky frakce Valérie Hayerové je odchod ANO z Renew Europe dlouho očekávaným rozvodem. Jak dodala na sociální síti X, ANO zvolilo populistickou cestu neslučitelnou s hodnotami a identitou liberálů.

Hnutí nyní pokračuje v jednání v Evropském parlamentu o možném členství v jiné frakci, rozhodne se v příštích dvou týdnech, uvedl Babiš. Vstup do konzervativní pravicové frakce Evropských konzervativců a reformistů, tedy ECR, podle něj není řešením.

Čeští europoslanci hledají ‚politické rodiny‘. Síla ANO v liberální frakci hatí plány STAN na přičlenění

Číst článek

Vyjádření hnutí ANO

„Šli jsme do voleb, abychom bojovali proti ilegální migraci, abychom změnili Green Deal, který ničí evropský průmysl a zemědělství a má negativní dopad na naše občany. Na základě jednání jsme dospěli k názoru, že Renew a ALDE mají zkrátka jiná stanoviska než hnutí ANO,“ podotkl Babiš.

Frakce i strana podle něj chtějí integrovat Evropskou unii do federace, posilovat Brusel, potlačit malé a střední členské státy unie a jejich identitu a kulturu, zrušit právo veta a zavést nadnárodní kandidátky do Evropského parlamentu. Zároveň nejsou připraveny udělat dostatečnou revizi Green Dealu.

„ECR určitě není pro nás řešení. Ve frakcích velké slovo mají zástupci jiných českých politických stran a ECR není určitě naše volba. Uvidíme, možná vznikne nějaká nová frakce,“ dodal šéf ANO. Součástí ECR jsou europoslanci vládní ODS.

Podle šéfky liberální frakce, francouzské europoslankyně Valérie Hayerové se ANO „obrátilo zády k proevropským hodnotám“. „Za poslední měsíc se jejich oddálení od našich hodnot exponenciálně zvýšilo a sledovali jsme to s velkým znepokojením,“ napsala na sociální síti X Hayerová s tím, že k „dnešnímu výsledku vedla neochota ANO pokračovat v oddanosti liberálním hodnotám“. „Odchod ANO posiluje naše proevropské hodnoty a naši jednotu. Renew Europe je ještě více jednotnější ve své misi podporovat liberální hodnoty a přinášet ambiciózní program pro Evropu zítřka,“ dodala šéfka frakce.

Frakce Renew

Frakce Renew měla podle posledních údajů v Evropském parlamentu 81 europoslanců, aktuálně jich tedy bude o sedm méně. Lidovecká frakce EPP má 189 mandátů, socialisté a demokraté, tedy S&D, má 136 mandátů, ECR jich má 83. Skupina Identita a demokracie, tedy ID má 58 mandátů, Zelení/Evropská svobodná aliance má 51 mandátů a Levice jich má 39.

Nově zvolených poslanců nepatřících k žádné ze skupin bývalého Evropského parlamentu ani k nezařazeným je 38, nezařazených je 45.

Počty europoslanců v jednotlivých frakcích se po pátečním rozhodnutí hnutí ANO mohou ještě měnit. Právě členství českého hnutí v liberální frakci totiž některé odrazovalo od toho do Renew vstoupit. Zájem mělo například pět europoslanců z hnutí Volt Europa, o možném přestupu z frakce Zelených právě do Renew Europe uvažovala i česká pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme