Tornádo poničilo také obec Stebno u Kryr na severu Čech. Škody jsou v řádech desítek milionů korun

Čtvrteční bouře značně poničila také obec Stebno u Kryr u Podbořan v lounském okrese. Podle České televize meteorologové potvrdili, že i zde místo zasáhlo tornádo. Škody jsou v řádech desítek milionů korun. Na místě je stovka hasičů dobrovolníků. Starosta Kryr Miroslav Brda řekl, že nikdo nebyl zraněn. Ve Stebně žije zhruba 120 obyvatel.

Stebno (Lounsko) (Aktualizováno: 13:39 25. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky bouře na jihu Podbořanska.

Na jihu Podbořanska je několik domů bez střech, spadly stodoly, poničené jsou automobily. | Zdroj: HSZ Ústeckého kraje

„Vše nasvědčuje tomu, že to bylo menší tornádo. Síla jevu se bude posuzovat podle zjištěných škod. Zatím jsme viděli polámané stromy, sebrané střechy,“ řekla Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

‚Živoucí peklo. Válečná zóna. Jako po výbuchu bomby.‘ Zahraniční média popisují tornádo v Česku

Číst článek

Stebno spadá pod město Kryry. „V obci pracují zaměstnanci města, profesionální i dobrovolní hasiči, energetici. Zprůchodňujeme cesty, aby se v případě potřeby dostaly sanitky k lidem,“ uvedl starosta.

Několik domů je bez střech, spadly stodoly, poničené jsou automobily. „Máme připraveného statika, který posoudí, zda jsou domy obyvatelné. Předběžná škoda je 80 až 100 milionů korun,“ řekl Brda. „Z jedné z nejkrásnějších vesnic na Podbořansku zůstala spoušť,“ dodal.

Voda z polí natekla do zahrad i v okolních obcích, nejvážnější situace je ale právě ve Stebně. Kryry nabídly občanům náhradní ubytování. Nikdo této možnosti podle starosty nevyužil.

Město nechalo do obce přivézt i základní potraviny, do večera by energetici mohli obnovit dodávky. „Bohužel se nám stává to, že přijíždí cizí lidé, kteří tam nemají co dělat a pouze překáží záchranářům,“ zdůraznil starosta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme