‚Satan v podobě víru.‘ Přehled tornád, která zasáhla v minulosti Česko

Ve čtvrtek večer zasáhlo jižní Moravu ničivé tornádo. Podle meteorologa Michala Žáka mohlo mít sílu až F4, což by znamenalo nejsilnější bouři tohoto typu v moderních dějinách českých zemí. Bouřky si vyžádaly oběti na životech. Záchranáři transportovali šest desítek zraněných do zdravotnických zařízení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nad Hodonínem se objevilo tornádo

Nad Hodonínem se objevilo tornádo | Foto: Marek Sitař | Zdroj: ČTK / PR

Nejdéle trvající tornádo na území Česka se vyskytlo v roce 1910, trvalo přes tři hodiny a urazilo dráhu přibližně od Českých Budějovic ke Karlovým Varům. Běžně ale česká tornáda trvají nejvýš několik minut a urazí stovky metrů. Nejničivější tornádo v posledních desetiletích se objevilo v Litovli v červnu 2004.

Poprvé bylo v českých zemích tornádo zaznamenáno 30. července 1119 v Praze. V Kosmově kronice se o něm píše jako o „Satanovi v podobě víru“, tornádo zničilo velkou část knížecího paláce na pražském Vyšehradě.

Podle studie Geografického ústavu Masarykovy univerzity bylo na území Česka v období od roku 1119 do roku 2017 zaznamenáno 108 prokázaných nebo pravděpodobných závažných tornád. Identifikované tornáda se nejčastěji objevovala ve 20. a 30. letech 20. století, a také v prvním desetiletí 21. století.

Trojúhelníky označují místa, kde byly zaznamenány tornáda síly F3. Podle meteorologa Michala Žáka mohlo mít čtvrteční tornádo na jihu Moravy sílu až F4. | Zdroj: Masarykova univerzita

Nejvíce tornád se zpravidla vyskytovalo právě v letních měsících. Studie z roku 2020 odhaduje nejméně osm úmrtí a 95 zranění spojených se závažnými tornády v minulosti na území země.

Tornáda se na území Česka nejčastěji objevovaly ve 20. a 30. letech 20. století, a také v prvním desetiletí 21. století. | Zdroj: Masarykova univerzita

Tornádo je meteorologický jev, při němž se rotující vír se zhruba svislou osou pohybuje rychlostí až 500 km v hodině. Tornáda jsou viditelná v důsledku kondenzace vodní páry jako sloupce ve tvaru nálevky či sloního chobotu. Spouští se ze spodní základny bouřkového mraku a mají vertikální osu otáčení, na rozdíl od skupiny atmosférických jevů zvaných cyklóny či hurikány, které mají osu otáčení horizontální. 

Poničené budovy po tornádu stupně F3 v Milostovicích 21. června 1932. | Zdroj: Masarykova univerzita

Tornáda mohou trvat jen několik desítek vteřin, ale i několik hodin. Některá tornáda, takzvané tromby, se ani nedotknou zemského povrchu, a tudíž nemají téměř žádné ničivé účinky – takových bývá v Česku ročně pozorováno zhruba deset. Nejčastěji se tornáda vyskytují ve Spojených státech.

Přehled ničivých tornád v Česku za posledních 20 let

14. května 2002 – Tornádo poškodilo v Hevlíně na Znojemsku střechy 30 domů.

9. června 2004 – Nad Litovlí na Olomoucku se přehnalo tornádo a zpustošilo třetinu města – u zhruba 50 domů strhlo nebo poškodilo střechy, popadaly desítky stromů. Rychlost větru přesáhla 330 kilometrů v hodině, škody byly odhadnuty na 100 milionů korun. Podle Českého hydrometeorologického ústavu v Brně to bylo zřejmě nejsilnější tornádo, které do té doby zasáhlo za několik posledních let území Česka.

5. června 2005 – Střechy dvou domů v Třebomi na Opavsku zničilo tornádo.

19. července 2007 – Tornádo zasáhlo Zbytiny na Prachaticku. Odnášelo střechy domů a kácelo stromy.

25. června 2008 – Tornádo na Chrudimsku způsobilo rozsáhlé polomy v lesích, poničeno bylo mnoho budov. Státní lesy přišly asi o 170 000 metrů krychlových dřeva. Vítr zničil lesy například v katastru obcí Rabštejnská Lhota, Slatiňany, Škrovád, Závratec, Nerozhovice nebo Vápenný Podol.

24. srpna 2010 – V Olešnici na Blanensku tornádo poškodilo střechy bezmála 20 objektů, z toho čtyři těžce.

21. června 2011 – Tornádo zasáhlo pardubickou okrajovou část Staré Čívice a další obce na Pardubicku a Chrudimsku. Způsobilo škody za desítky milionů korun.

18. června 2013 – V Krnově na Bruntálsku tornádo poničilo střechy na více než 40 budovách. Osm lidí utrpělo lehká poranění.

24. května 2016 – Tornádo zničilo některé nemovitosti v Červené Hoře na Náchodsku.

23. září 2018 – Tornádo řádilo v Horšově na Domažlicku v pásu dlouhém asi tři kilometry.

23. září 2018 – Tornádo zasáhlo Kněževes a Chrášťany na Rakovnicku, kde poškodilo střechy domů a vyvracelo stromy. Poté způsobilo polomy v nedalekém lese.

Jáchym Pivovar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme