Severní Čechy

Severní Čechy v textech na iROZHLASU

V severních Čechách přibývá pracujících, kteří žijí v chudobě

|Iva Zítková |Regiony

Chudoba se v severních Čechách netýká už jen nezaměstnaných. Na ubytovnách žije čím dál víc pracujících bez reálné šance na to, že by si mohli pořídit vlastní bydlení. Podle sociálních pracovníků je čím dál víc chudých lidí i mezi takzvanou střední třídou. Jejich počet ale nedokáží přesně zmapovat. Za svou bídu se totiž tito lidé stydí a o pomoc požádají až ve skutečně neřešitelné situaci.

|Simona Bartošová, Tomáš Mařas |Film

Českolipsko nově láká turisty na místa, kde se natáčely známé filmy

Do Ústeckého i Libereckého kraje přijelo letos ve druhém čtvrtletí více turistů, než loni. Vyplývá to z čísel, která dnes zveřejnil Český statistický úřad. Obce a města na severu Čech se snaží přilákat výletníky třeba na různé atrakce, opravené památky nebo přírodní scenérie. Českolipská radnice to zkouší jinak - zve turisty do regionu na místa, kde se natáčely populární české pohádky a další filmy.

|Eva Rajlichová, Veronika Sedláčková, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Průzkumy o limitech těžby nahrávají odpůrcům prolomení. Rozhodnou politici

Nová vláda se zatím jasně nevyjádřila, jestli je ochotná v rámci případných změn v energetické koncepci schválit prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Kdyby se nakonec koalice k tomuto kroku odhodlala, velkou podporu u voličů by nenašla. Podle dvou dnes uveřejněných průzkumů většina dotázaných zrušení stanovených hranic odmítá.

Bourání obcí kvůli těžbě uhlí si nepřeje 68 procent občanů, zjistili ekologové

|Eva Rajlichová, mkp, Vanda Králová |Zprávy z domova

O limity těžby hnědého uhlí na severu Čech vedou dlouholetý spor těžaři, ekologové a obyvatelé obcí postižených těžbou. Podle nejnovějšího průzkumu více než dvě třetiny obyvatel Česka nechtějí, aby se kvůli těžbě hnědého uhlí bouraly další obce. Právě tomu měly územní limity z roku 1991 zabránit, těžaři se ale snaží o jejich prolomení, podporuje ho i Ústecký kraj.

|Gabriela Hauptvogelová, Martin Křížek, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Problémy s nepřizpůsobivými se musí řešit komplexně, říká starostka Duchcova

Úřady v Duchcově na Teplicku se snaží mírnit vyhrocený konflikt místních obyvatel s částí romské komunity po incidentu, při němž skupina Romů před necelými dvěma týdny napadla mladý manželský pár. Brutální útok zaznamenala policejní kamera a její záznam se později objevil na internetu. Ve středu se na protestní demonstraci sešlo několik set lidí za asistence policistů, včetně speciální pořádkové jednotky.