Bublan označil za hlavního viníka Krejčířova útěku velitele zásahu

Největší vinu na útěku podnikatele Radovana Krejčíře má podle ministra vnitra Františka Bublana velitel zásahu Jan Špitálský. Bublan to řekl ve vysílání BBC s tím, že někteří policisté zřejmě při zásahu v Krejčířově vile nebyli ani dostatečně informováni o tom, co mají dělat a jak se mají chovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan | Zdroj: ČTK

Byla tam celá řada pochybení, uvedl ministr. Podle něj byla akce navíc špatně naplánována, právě proto ve středu odvolal ředitele policejní protikorupční služby Jiřího Pálku a jeho náměstka Josefa Bečváře. V úterý se ministr chystá na jednání branného výboru sněmovny předložit zástupcům parlamentních stran své představy a některá jména adeptů na místo policejního prezidenta.

Za krizi policie je podle ODS zodpovědný i ministr vnitra a měl by tedy odstoupit

Občanští demokraté žádají hlavu ministra vnitra Františka Bublana. Jen ohlášená rezignace policejního prezidenta Jiřího Koláře je podle nich pro nápravu problémů, kterými trpí policie, nedostatečná. Oznámil to v pátek místopředseda ODS a stínový ministr vnitra Ivan Langer.

Součástí stanoviska nejsilnější opoziční strany je i výzva, aby ze svých funkcí odešli náměstek policejního prezidenta Macháně, náměstek protikorupční služby Šiška a řada dalších, včetně už zmíněného ministra Bublana.

"Odpovědnost nese i ministra vnitra Bublan, který před stále zřetelnějšími problémy zavíral oči a neschopnost svých podřízených kryl. Ti všichni by podle našeho názoru měli odejít. Jedna hlava prostě nestačí," řekl Langer.

To, že největší politickou odpovědnost za problémy v české policii nese ministr vnitra, připouští i místopředseda branného výboru, poslanec vládní ČSSD Miloš Titz. Největší tíha faktické odpovědnosti ale podle něj leží především na policejním prezidentovi a jeho prezídiu, které policii skutečně řídí.

Proto Titz příliš nesouhlasí s tím, aby teď rezignoval i přímo ministr Bublan: "Byl bych rozhodně pro opakované rozhovory našeho výboru ČSSD s panem ministrem a zodpovědnými činiteli na prezidiu, kde bychom se snažili na této politické úrovni problémy řešit."

Jak řekl Bublan České televizi, Langerův výrok považuje za účelový útok. "Vím, že ODS možná cítí, že by mohla nastat nějaká radikální změna k lepšímu, tak proto možná tento útok," uvedl Bublan.

Milada Richterová, Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme