Češi vytřídí jen třetinu baterií. Zbytek končí na skládkách nebo doma v šuplíku

V České republice se ročně prodá téměř 120 milionů nových baterií, recyklací ale projde pouhá třetina z nich. Přes tisíc tun baterií končí ročně v popelnicích, až 15 milionů kusů pak Češi schovávají doma. Ukázal to průzkum pro neziskovou společnost ECOBAT. Nejmenší zájem o třídění baterií mají lidé v menších obcích, naopak nejvíc recyklují Pražané.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tužkové baterie

Tužkové baterie | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Jen polovina Čechů alespoň jednou v životě recyklovala vybité baterie. Ostatní je buď vyhazují do popelnic nebo schovávají doma. Podle jednatele společnosti ECOBAT Petra Kratochvíla totiž spousta lidí neví, kam baterie odevzdat. Najdou se ale i jiné důvody.

„Jsou menší, nikomu nepřekáží. Starou televizi do popelnice nenacpete, zatímco malou baterii, která váží 25 gramů, velice snadno do popelnice zahodíte, aniž byste si to uvědomili,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Petráňová zjišťovala, kam je možné odevzdat vybité baterie

Baterie jsou sice drobné, mohou ale napáchat velké škody. Pokud skončí v komunálním odpadu, dostanou se na skládku nebo do spalovny. Jedovaté látky se pak uvolňují do přírody, a škodí tak i lidskému zdraví.

„Základní riziko spočívá v tom, že v každé baterii jsou používány látky, které mají určitý dopad na životní prostředí. Jedná se tedy hlavně o těžké kovy, ale i o kovy, které nepovažujeme až tak za nebezpečné, ale jsou třeba nebezpečné pro život v půdě, například zinek,“ upozorňuje expert na odpady sdružení Arnika Milan Havel.

Poslouží i k výrobě nových baterií

Vysloužilé baterie mohou lidé odložit nejen do speciálních kontejnerů a sběrných dvorů, ale například také na obecních úřadech, ve školách nebo v některých prodejnách.

„Povinnost vybírat zpětně baterie je vždy v prodejně posledního prodeje. V dnešní době je to znatelně označené. Jedná se o prodejny s elektrem, ale určitě také o supermarkety a hypermarkety,“ říká mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Při recyklaci baterií se zpátky získávají cenné suroviny. Díky nim je pak možné vyrobit třeba nové popelnice nebo další baterie.

Baterie - nebezpečný odpad | Foto: Michal Jindra

krw, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme