Česko bude mít strategickou krevní banku

Česká republika bude mít svou strategickou krevní banku. Připravuje ji Ústřední vojenská nemocnice v Praze-Střešovicích. Jak Radiožurnálu řekl primář oddělení hematologie Miloš Bohoněk, naše zdravotnictví tak bude lépe připraveno na mimořádné události, války i hromadná neštěstí. Banka totiž bude dlouhodobě uchovávat čtyři tisíce hluboce zmrazených jednotek lidské krve.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfúzní stanice zevnitř

Transfúzní stanice zevnitř | Foto: Tomáš Kollarczyk

"Jedná se pouze o červené krvinky, což je ta část krve, která se obtížně dlouhodobě skladuje. Problémem je, že krev jako biologický materiál tak, jak se dává na transfúzních stanicích, má skladovací dobu pouze 42 dní a dlouhodobé zásoby jsou obtížně řešitelné. Jednou z možností je hluboké zmražení krve, což je věc relativně nákladná a složitá a ne každý stát ji má k dispozici," řekl Bohoněk.

"My předpokládáme, že se budeme moci pochlubit světově nejprogresivnější metodou skladování a následného rozmrazování krvinek," dodal Bohoněk.

Donedávna nebylo možné používat rozmraženou krev déle než jeden den, což podle primáře Bohoňka komplikovalo operativní využití banky. Dnes už ve světě existují technologie, které umožňují krvinky po rozmrazení používat jeden až dva týdny. Naši experti chtějí tuto dobu ještě o týden prodloužit. Krevní banku by měli ve střešovické nemocnici naplňovat od konce letošního roku.

Jedna krevní jednotka přijde asi na deset tisíc korun. Na financování banky se armáda bude podílet s Fondem státních hmotných rezerv.

Pavla Dluhoschová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme