Za sobotu laboratoře vykazují nejméně nakažených od konce června. O pětinu klesl počet naočkovaných

V Česku přibylo v sobotu 69 případů nemoci covid-19, což je skoro třikrát méně než před týdnem a nejméně za víkendový den od června. Výrazně klesl i podíl odhalených případů nákazy na počtu provedených testů. Na nejnižší hodnotě od konce června je nyní také tzv. reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie. Oproti předchozí sobotě je ale o třetinu vyšší počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 a téměř o pětinu nižší počet očkovaných.

Praha (Aktualizováno: 9:29 25. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v Kongresovém centru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Zatímco minulý víkend byly denní nárůsty počtu nakažených koronavirem v Česku kolem jedné až dvou stovek, tento týden v sobotu se počet nově nakažených snížil na několik desítek. Podobný byl naposledy o posledním červnovém víkendu.

⚠️V Praze evidujeme za SOBOTU 24. 07. 2021 / 26 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.
Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1. 3. 2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 24. 07. 2021 čísla 188.115
#COVID19 #praha #hshmp

09:00 – 25. 07. 2021

1 6

Zpomalování epidemie potvrzuje i několikadenní pokles reprodukčního čísla udávajícího, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Ze sobotní hodnoty 0,91 se k dnešku dostalo na 0,84, což je nejméně od 27. června. Na hodnotách nižších než jedna, které značí zpomalování šíření nemoci, se drží sedm dní v řadě.

Provedené testy

Kromě celkového počtu nakažených klesl značně i podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů. A to i navzdory tomu, že množství testů kleslo ze zhruba 53 tisíc antigenních a 32 tisíc PCR testů za předchozí sobotu na asi 49 tisíc antigenních a 15 tisíc PCR testů.

Zájem o vakcinaci ve velkých centrech klesá. Hrozí, že v půlce srpna nebude koho očkovat

Číst článek

U nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - klesl podíl pozitivních oproti minulému týdnu z 0,11 na 0,07 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil z 0,5 na 0,13 procenta. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl z 1,26 na 0,68 procenta.

K neděli se pak ve srovnání se sobotou snížilo tzv. incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření. Ze sobotních 14 nově potvrzených případů covidu-19 za sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel kleslo na 12 případů.

Hospitalizovaní

Ve srovnání s minulým týdnem ale přibylo lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnici. Předchozí sobotu bylo hospitalizovaných 30, zatímco tento týden v sobotu už 40, z toho pět ve vážném stavu.

Zároveň opět ubylo oproti minulému týdnu očkovaných. Zatímco předchozí sobotu bylo v Česku podáno přes 39 tisíc dávek, tuto sobotu bylo očkováno 32 464 lidí, tedy téměř o pětinu méně. Celkem bylo v zemi podáno od začátku očkování loni v prosinci 9,97 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je 4,57 milionu lidí.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno 1,67 milionu případů nemoci. Zemřelo 30 357 lidí s covidem-19. V posledních dnech se jen výjimečně objevují úmrtí lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní byla zaznamenána v Česku čtyři úmrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme