Česko neuznává výsledky separatistických voleb na východní Ukrajině

Výsledky separatistických voleb ve východoukrajinských oblastech Česká republika neuznává. Podle dnešního prohlášení tuzemské diplomacie nebyly demokratické a mohou ohrozit mírové řešení dlouhotrvajících bojů. S nedělním hlasováním nesouhlasí ani Západ a Evropská unie. Naopak Moskva už předem oznámila, že výsledky bude respektovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby proruských separatistů na Ukrajině. V Luhansku se před volebními místnostmi tvoří fronty

Volby proruských separatistů na Ukrajině. V Luhansku se před volebními místnostmi tvoří fronty | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V hlasování zvítězili povstalečtí lídři Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij. Separatisté chápou výsledky jako odtržení Donbasu od Ukrajiny.

„Kyjev se musí smířit s tím, že Donbas už není součástí Ukrajiny. Může nesouhlasit, ale nemůže s tím nic udělat. Jestli to Kyjev nechce uznat, je to jeho problém,“ tvrdí šéf ústřední volební komise samozvané doněcké republiky Roman Lyagin. Podle něj si svou budoucnost vybrali tamní obyvatelé sami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbách na východní Ukrajině a postoji ČR k nim mluví Karel Svoboda z Katedry ruských a východoevropských studií FSV UK

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil volby za frašku. Spolu s dalšími odpůrci považuje výsledky hlasování za další krok k prohloubení měsíce trvající ukrajinské krize.
Naopak Rusko oznámilo, že volební výsledky respektuje.

Podle Karla Svobody z Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy lze nedělní hlasování nazvat volbami jen velmi omezeně.

„Moskvě to však dává záminku pokročit v uznání oněch dvou republik. Vytvoří se tam vakuum, jaké se vytvořilo například v Podněstří. Budou uznávány jako součást Ukrajiny a zároveň vlastně ne, budou v jakémsi meziprostoru,“ říká.

Rusko chce podle něj volbám věřit, ať se bude dít cokoli. Svoboda také soudí, že se tím zkomplikuje mírový proces na východní Ukrajině, jak varuje Evropská unie, a obnoví se boje.

„Zacharčenko kromě jiného mluví o tom, že musí osvobodit Slavjansk, Mariupol – chystají se na další boje. A protože mají z Ruska silnou podporu, budou se cítit silní v kramflecích. Stejně jako jejich dobrovolníci z řad různých fanatiků,“ míní.

Separatisté vykládají výsledek voleb jako odtržení Donbasu od Ukrajiny. V Luhansku dostali 69, v Doněcku dokonce 79 procent. „Nikdo jiný než separatisté tam nekandidoval. Vítězství bylo jasné, nikdo jiný ani vyhrát nemohl,“ podotýká Svoboda.

Veronika Sedláčková, Pavlína Nečásková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme