Babišovi vadí škrty kvůli Agrofertu, tvrdí Fiala. Expremiér ho vyzval ke zrušení evropských dotací

Vláda nenese odpovědnost za současnou vysokou inflaci, prohlásil v neděli v Partii Terezie Tománkové na CCN Prima News premiér Petr Fiala (ODS). Předseda opozičního ANO Andrej Babiš naopak za příčinu inflace označil loňské rozhodnutí vlády nestanovit cenové stropy na elektřinu u výrobců. Oba se shodli, že považují za správné zrušení superhrubé mzdy, které podle některých ekonomů bylo významným proinflačním impulzem.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 13:09 4. 6. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala (ODS) a šéf největší opoziční strany Andrej Babiš (ANO)

Premiér Petr Fiala (ODS) a šéf největší opoziční strany Andrej Babiš (ANO) | Foto: René Volfík, Zuzana Jarolímková | Zdroj: koláž iROZHLAS.cz

Podle Fialy má inflace, která v dubnu meziročně byla 12,7 procenta, tři příčiny. Jednou jsou plošné státní výdaje za epidemie covidu-19, energetická krize a růst marží ve výrobním řetězci od zemědělství po maloobchod.

Vláda podle něj dělá protiinflační opatření. Vyzval Babiše, aby snížil marže v holdingu Agrofert, jehož je konečným vlastníkem a který má významnou roli v zemědělském i potravinářském sektoru.

Babiš naopak vládu obvinil z toho, že jí vysoká inflace vyhovuje, protože díky ní získává víc peněz do rozpočtu. „Tato vláda nemá ráda lidi, zdanila je inflací, teď je zdaní navýšením daní,“ řekl.

Ohledně superhrubé mzdy se oba politici shodli. „Přineslo to peníze lidem navíc. Bylo to správné rozhodnutí,“ řekl Fiala. „My jsme dali lidem peníze, jsem na to pyšný, mají rezervy,“ připojil se Babiš.

Zrušení superhrubé mzdy podpořily v minulém období tehdy vládní ANO a tehdy opoziční ODS a SPD, podle části ekonomů to znamenalo významný inflační impulz, který zároveň zhoršil rozpočtovou situaci.

‚Zrušte evropské dotace‘

O tom, jaké konkrétní dotace vláda v rámci konsolidace veřejných financí zruší, se ještě podle Fialy bude jednat. Do jednání chce zapojit i zaměstnavatele a odbory. Zdůraznil ale, že platí záměr kabinetu škrtnout na dotacích za dva roky 54 miliard korun.

Podotkl také, že Babišovi konsolidační balíček vadí, protože se škrtání dotací dotkne i jím vlastněného holdingu Agrofert. „Vás rozčiluje konsolidační balíček, protože se tam vyškrtají dotace a vy jich nebudete mít, kolik jste zvyklí,“ řekl Fiala.

Babiš se proti výroku ohradil, Agrofert podle něj z dotací nežije, přestože je pobírá. Podle něj by pro narovnání trhu bylo nejvhodnější zrušit veškeré dotace v celé Evropské unii, vláda by se o to podle něj měla zasadit, a ne řešit dotace v Česku. „Já jsem pro, zrušme všechny dotace, ale evropské. Celá EU běží na dotace,“ řekl.

Rozpočet se nevyvíjí dobře

Deficit letošního rozpočtu se nevyvíjí dobře, nelze ale ještě říct, že vláda schválený schodek za celý rok 295 miliard korun nedodrží, řekl premiér Fiala.

V létě kabinet očekává příjmy z windfall tax, dividendu z ČEZ či peníze z evropských fondů, pak se uvidí, jaký je skutečný stav rozpočtu, míní. Podle expremiéra Andreje Babiše (ANO) vláda neumí čerpat peníze z evropských fondů. Kritizoval také možné snížení rozpočtů ministerstev školství, průmyslu a obchodu či pro místní rozvoj v příštím roce.

Smlouva s USA? Politický boj

Fiala v debatě také uvedl, že doufá, že opoziční hnutí ANO se připojí k vládě a pomůže rychlému schválení smlouvy o obranné spolupráci se Spojenými státy. Pomohlo by to omezit prostor pro vytváření ruských dezinformačních kampaní. Předseda ANO ale žádá, aby vláda napřed zodpověděla otázky, které ANO ke smlouvě má a které se týkají případného pobytu amerických vojáků v Česku.

Černochová podepsala smlouvu o obranné spolupráci s USA. Pobyt amerických vojáků v Česku nezaručuje

Číst článek

Podle Fialy je smlouva pro Česko důležitá i s ohledem na aktuální ruskou agresi vůči Ukrajině. Doufá proto, že ANO dohodu při parlamentní ratifikaci podpoří a odliší se tak od SPD. „Tady jde o to, abychom to rychle schválili a nedělali z toho téma pro ruskou dezinformační kampaň,“ řekl.

Babiš kabinet kritizoval, že staví opozici i občany před hotovou věc. ANO podle něj má ke smlouvě řadu otázek a bude chtít jejich zodpovězení. „Lidé se nás ptají jestli tu budou američtí vojáci, budou tu něco stavět,“ řekl. „Chceme vysvětlit detaily, chceme lidem vysvětlit, že nehrozí nebezpečí pro nás,“ zdůraznil.

Fiala prohlásil, že smlouva vyjmenovává místa, kde by případně američtí vojáci mohli pobývat. Podle něj se v daných lokalitách nic stavět nebude. Upozornil, že smlouva je veřejně přístupná a poslanci ANO si ji už mohli přečíst. Vyjádřil obavy z toho, že se Babiš pokračujícími debatami o smlouvě snaží z tohoto dokumentu udělat téma politického boje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme