Nejdelší repatriační let přiveze Čechy z Austrálie a Nového Zélandu. Další ministr zahraničí neplánuje

Poslední plánovaný repatriační let dopraví v polovině týdne do Prahy 329 Čechů a další Evropany, kteří uvízli v Austrálii a na Novém Zélandu po opatřeních přijatých kvůli šíření koronaviru. České ministerstvo zahraničí využilo pro repatriaci českých občanů spolupráci s korejskými aerolinkami a na organizování letu se podílela také korejská ambasáda v Praze.

Praha (Aktualizováno: 13:01 13. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko dosud dopravilo z různých destinací přes 770 Evropanů | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko-korejská spolupráce usnadní také cestu domů téměř třem stům Korejců, osmděsáti z Austrálie na cestě do Soulu a dvěma stovkám z Česka, Polska a Slovenska při návratu letadla do Koreje ve středu 15. dubna. Ministerstvo zahraničí o tom v pondělí informovalo v tiskové zprávě.

O uvolňování opatření pro obchody a služby rozhodne vláda v úterý, řekl Havlíček

Číst článek

Podle ministerstva jde o organizačně nejnáročnější a nejdelší let při repatriacích.

„Ministerstvo zahraničí tímto letem ukončilo plán repatriací českých občanů souvisejících s pandemií koronaviru. Nevylučujeme, že se situace změní a budeme muset ještě v souvislosti s vývojem v některých částech světa toto rozhodnutí přehodnotit, ale v tuto chvíli žádný další let neplánujeme,“ uvedl náměstek resortu Martin Smolek.

Podle něj české ambasády sice ještě řeší situaci jednotlivců či malých skupin Čechů v různých zemích, návrat do vlasti by jim ale ministerstvo chtělo zprostředkovat prostřednictvím evakuačních letů jiných států Evropské unie.

Česko dosud dopravilo z různých destinací podle Smolka přes 770 Evropanů. Z Austrálie a Nového Zélandu repatriační letadlo dopraví domů spolu s českými občany také 20 Slováků, devět Belgičanů a šest Švýcarů a zhruba 80 Korejců do Soulu, které je přestupním místem. Z Jižní Koreje odstartuje letadlo na další více než desetihodinový let do Česka kolem úterního poledne tamního času, uvedlo ministerstvo.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se každý cestující uvedeného evakuačního letu na své cestě domů finančně podílí. Příspěvek na repatriaci, který ministerstvo stanovilo, činí 700 eur, tedy zhruba 18 000 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme