Expolicistka žaluje policii kvůli údajné šikaně. Chce omluvu a sto tisíc korun

Bývalá policistka Petra Lhotáková žaluje středočeskou policii kvůli údajné šikaně na pracovišti. Žádá omluvu policejního ředitele a odškodné sto tisíc korun. Věcí se dnes bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 5.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní auto

Policejní auto | Foto: Ladislav Bába

„Začal mi vytýkat, že nedostatečně věnuji čas pracovní době, že dělám plno dalších věcí, tudíž mi bylo jasné, že mě sleduje,“ popisovala loni Petra Lhotáková, jak ji nadřízený údajně sledoval při práci pomocí kamer.

Kvůli nedoslýchavosti po pracovním úrazu navíc měla nosit sluchátka. Dostala střelecká, která jí prý bránila v práci. Nakonec v listopadu 2014 na služebně zkolabovala a dobrovolně se začala léčit na psychiatrii. Loni v létě u policie skončila poté, co nesložila psychotesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ expolicistky, která policii žaluje za údajnou šikanu v práci, přiblížila redaktorka Evelyna Kulíšková

„Žaluju Policii České republiky pro porušování povinností v oblasti péče o příslušníky. Zejména pro šikanu, diskriminaci, porušování a obcházení zákonných ustanovení služebních funkcionářů,“ upřesnila Petra Lhotáková, která k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 zamíří s posudkem o invaliditě prvního stupně.

Podle dokumentu prý její zdravotní stav způsobil kolaps v práci a předchozí traumatické zážitky u policie. Za to Lhotáková požaduje omluvu od středočeského policejního šéfa Václava Kučery a odškodnění 100 tisíc korun.

Středočeská policie se odmítla k případu vyjádřit. „Jelikož se teprve bude jednat o soudní řízení, tak nebudeme poskytovat žádné bližší informace," řekl mluvčí Jakub Vinčálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalá policistka žaluje středočeskou policii kvůli údajné šikaně na pracovišti. Mluvil o tom Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu policie

Stížnosti expolicistky už dříve odložily Policejní prezidium, policejní ombudsmanka i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Šikana na pracovišti se podle nich neprokázala.

Za Lhotákovou se tehdy naopak postavil Nezávislý odborový svaz policie. Podle odborového předáka Milana Štěpánka není tento případ u policie ojedinělý.

Obvodní soud se původně věci zabývat nechtěl, Lhotáková však uspěla u odvolacího soudu, který nařídil věc znovu projednat.

„Obvodní soud pro Prahu 5 řízení nejprve zastavil, protože v dané věci shledal nedostatek pravomoci. Věc postoupil řediteli Krajského ředitelství Policie Středočeského kraje a ministerstvu vnitra. Městský soud v Praze ale toto usnesení zrušil, protože žalobkyně právo na soudní ochranu měla,“ uvedl mluvčí obvodního soudu Vladimír Lajsek.

Soud by měl vyslechnout asi desítku svědků, jednání bude pokračovat 28. června.

ČRo, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme