Vražda ve jménu supermoderního projektu. Saúdové údajně zabili muže, který bránil výstavbě Neomu

Kdo bude bránit výstavbě supermoderního saúdskoarabského technologického města, může být zabitý – takový rozkaz podle informací BBC vydaly úřady Saúdské Arábie. Podle britské veřejnoprávní stanice se rozkaz týká výstavby futuristického projektu zvaného Neom. Jde o vlajkovou loď modernizace Saúdské Arábie podle projektu korunního prince Muhammada bin Salmána.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saudskoarabský futuristický projekt Neom

Saudskoarabský futuristický projekt Neom | Zdroj: Profimedia

Rozkaz údajně dostaly saúdské bezpečnostní složky v dubnu 2020 a také ho i uplatnily. Při vyklízení jedné z vesnic, které stojí v cestě supermodernímu městu, podle informací BBC dokonce zastřelily jednoho muže.

Rusko je stále pro většinu světa mocnost. Saúdové balancují mezi Moskvou a USA, míní arabista

Číst článek

Abdar-Rahím Huwajtí protestoval proti vysídlení a sdílel o tom videa na sociálních sítích. Například nenechal úředníky, aby jeho majetek ocenili. Při nuceném vysídlování ho poté údajně bezpečnostní jednotky zastřelily.

Podle úřadů to bylo v sebeobraně poté, co na ně začal střílet. Dalších 47 vesničanů skončilo za mřížemi – někteří za to, že také protestovali proti vysídlení, další že veřejně mluvili o smrti Huwajtího.

BBC obvinění opírá o výpověď bývalého plukovníka saúdských bezpečnostních složek Rábiha al-Anízího. Ten prý rozkaz dostal, z operace se ale ze smyšlených zdravotních důvodů stáhl a už rok žije v exilu ve Spojeném království.

Informace BBC ověřovala pomocí satelitních snímků, informací od OSN a organizace AlQst, která se angažuje v ochraně lidských práv v Saúdské Arábii. Že informace odpovídají postupům, potvrdil i zdroj obeznámený s procedurami saúdských služeb.

Supermoderní projekt

Projekt, kvůli kterému dostaly bezpečnostní složky tento rozkaz, se jmenuje Neom a má to být supermoderní ekologický projekt, v jehož centru má být město zvané The Line. Má být dlouhé 170 kilometrů a široké jen 200 metrů.

The Line má být zcela bezemisní město, které používá výhradně obnovitelné zdroje. Stavět se mělo v oblasti, kterou úřady označily jako zcela pustou, žije tam ale kmen Huwajta a v cestě mu stojí minimálně tři vesnice.

Projekt je součástí Vize 2030 – modernizace ropné monarchie, přebudování její ekonomiky ze závislosti na vývozu ropy na vývoj moderních technologií. Projekt Neom už teď budují západní firmy, BBC ale uvádí příklad několika společností, které se z projektu stáhly, protože se jim nelíbily praktiky saúdských úřadů.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme