Farmy, které kvůli slintavce a kulhavce zavřely své brány, přicházejí o peníze z placených prohlídek
Čeští zemědělci kvůli slintavce a kulhavce sčítají škody, i když u nás zatím žádné ohnisko nákazy není. Musí investovat do zabezpečení stád a třeba ekologické farmy přišly o výdělek z prohlídek. Zemědělskému podniku v Heřmanovicích na Bruntálsku už zájemci odmítli první telata.
Farma Ivety Svobodové funguje na ekologickém principu. Jsou otevření, často zde dělávali exkurze. To vše muselo skončit.
„Spousta lidí přijede s tím, že se chce podívat na zvířata, a zároveň si nakoupí sýry. Tím, že se na zvířata nemůžou podívat, tak ani nepřijedou, aby si nakoupili sýry,“ popisuje komplikace farmářka.
Problémem se stal i prodej telat. „Protože všichni mají strach z nákazy a bojí se aktuálně cokoliv koupit. Měla jsem nachystaná telata na prodej, ale kupci mi odřekli, protože mají strach, že by si něco mohli přivléci, i když nákaza u nás vůbec není,“ přibližuje.
„Takže jsem počítala, že se prodají telata, za to se nakoupí nový plemenný býk, kterého potřebujeme, a de facto telata mi tady stojí a plemenného býka musím stejně koupit,“ dodává Svobodová.
Předseda Českého svazu chovatelů masného skotu Milan Novotný věří, že riziko nákazy brzy skončí.
„Nejkrizovějších bude ještě nějakých 14 dní, co se týká České republiky. Počítá se, že pokud by se likvidací chovů na Slovensku zlikvidoval virus, tak už dál postupovat nebude,“ říká Novotný.
Kvůli nákaze můžou všechna vozidla nad 3,5 tuny ze Slovenska a Maďarska projet hranice jen přes vybrané přechody a pouze po dezinfekci.