HateFree Culture další peníze nedostane, dostala se do slepé uličky, řekl Chvojka

Projekt HateFree Culture, který bojoval proti projevům rasové i jiné nesnášenlivosti ve společnosti, v dubnu skončí. Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka z ČSSD rozhodl, že neprodlouží fungování této iniciativy. V pondělí o tom informoval časopis Týden. Zaměstnanci projektu se o rozhodnutí dozvěděli z médií, řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu koordinátor HateFree Culture Lukáš Houdek. V úterý se sejde s ministrem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hate Free Culture

Hate Free Culture | Foto: Hate Free.cz

Podle Lukáše Houdka mají zaměstnanci HateFree Culture s ministrem Chvojkou na úterý naplánovanou schůzku. O rozhodnutí neprodloužit iniciativě smlouvu se dozvěděli z médií. Na setkání měli prezentovat své výsledky, i proto je zpráva překvapila.

Kampaň HateFree Culture byla spuštěna v listopadu 2014 a byla z 80 procent financovaná z takzvaných norských fondů. Zaměřovala se především na mladé lidi.

Fungovala nejprve na sociálních sítích, později pod její hlavičkou vznikaly další aktivity. Mimo jiné udělování značky HateFree Zone místům, která jsou otevřená komukoliv bez ohledu na jeho etnickou či jinou příslušnost.

Od počátku časově omezený projekt

Ministr Chvojka podle Týdne neplánuje prodloužení projektu, i když o to představitelé iniciativy měli zájem. „Od počátku jsem to vnímal jako časově omezený projekt, který by neměl přerůst do trvalé agendy Agentury pro sociální začleňování," řekl ministr Týdnu.

Policie zadržela pachatele, kteří posprejovali metro a podniky nacistickými symboly. Hrozí jim až tři roky

Číst článek

Kampaň se podle něj dostala do slepé uličky. „Nejvíce pozornosti nakonec přitahuje její pozadí, financování a personálie s ní spojené, méně už její obsah," doplnil.

Reagoval tak mimo jiné na informace deníku Mladá fronta Dnes, že někdejší šéf projektu Nikola Křístek zároveň působí ve sdružení AISIS, které jako jediný uchazeč získalo veřejné zakázky za pět milionů korun.

„Jeho dvojí angažmá mne velmi nepříjemně překvapilo. Myslím, že takto postupovat nelze," poznamenal Chvojka.

Bývalý ministr pro lidská práva Dienstbier, který byl u zrodu kampaně, s jejím koncem nesouhlasí. „Je rozumné podporovat vše, co čelí netoleranci a nenávisti a vyvrací šířené lži a předsudky," uvedl.

Na fasádách některých pražských kaváren a obchodů zapojených do kampaně HateFree se loni v dubnu objevily nacistické symboly a výhružné nápisy. Policie z tohoto obvinila pětici mladíků.

ČTK, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme