HN: Čeští neonacisté vs. pražský magistrát

Českým neonacistům se podle Hospodářských novin podařila nevídaná věc: pražský magistrát jim v den výročí Křišťálové noci nejspíš povolí pochod starou židovskou čtvrtí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Oficiálně byl na 10. listopadu nahlášen "pochod na protest proti válce v Iráku" a jako organizátoři figurují Mladí národní demokraté. Podle organizace Tolerance a občanská společnost za vším stojí krajně pravicový Národní odpor. Jak píšou Hospodářské noviny, magistrát se pokusil akci zrušit už v zárodku, neonacisté totiž chtěli židovským městem pochodovat loni 9. prosince, na 60. výročí zahájení norimberského procesu. Město tehdy akci zakázalo a její organizátor Erik Sedláček napadl zrušení u soudu. Letošní listopadový pochod už magistrát povolil.

Předsednictvo Strany zelených v noci jednalo o politickém osudu ministryně školství Dany Kuchtové, která se dostala do potíží kvůli čerpání peněz z evropských fondů, píše internetový deník Aktuálně.cz. Předseda Zelených Martin Bursík na konci jednání uvedl: "Někteří z nás odešli s úkoly, které mají realizovat přes noc (z pondělí na úterý). Sejdeme se znovu."

Jednání tedy mají pokračovat dnes. Spor ohledně ministryně opět vyhrotil premiér Mirek Topolánek. Řekl, že se hodlá kvůli jejímu uvolnění z vlády sejít s předsedou zelených Martinem Bursíkem. Podle všeho bude Topolánek o odvolání Kuchtové usilovat, uvádí internetový deník Aktuálně.cz.

Žádný z deníků dnes neopominul rozebrat projev prezidenta Václava Klause na půdě Organizace spojených národů, kde, jak píšou například Lidové noviny, dostál pověsti skeptika vůči katastrofickým předpovědím o změnách klimatu.

Na titulní stránku Mladé fronty DNES se po nějaké době opět dostal bývalý předseda vlády za ČSSD Stanislav Gross. Podle listu získal expremiér, který se podle svých vyjádření živí jako advokátní koncipient, akcie v hodnotě stovek milionů korun. Zprávu už včera přinesl týdeník Euro. Připomeňme, že Gross byl před téměř třemi lety nucen odstoupit z funkce, protože neuměl věrohodně vysvětlit původ peněz na svůj byt.

Nyní podle všeho vlastní třetinu prosperující energetické společnosti Moravia Energo, v níž je hlavním akcionářem spolumajitel Třineckých železáren Tomáš Chrenek. Grossův podíl má podle odhadů hodnotu okolo tří set milionů korun a bývalý premiér podle tvrdí, že si na nákup akcií půjčil. Mladá fronta DNES poznamenává, že pokud by měl třetinu společnosti pořídit za tržní cenu, o úvěr by žádal marně, oficiálně je totiž téměř nemajetný.

Podle zdrojů listu koupil Stanislav Gross akcie od svého známého a bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Roberta Sýkory. Ten kdysi jednal se zástupci Třineckých železáren o tom, zda dostanou od státu miliardy korun na revitalizaci. Ze zápisu z valné hromady akcionářů Moravie Energo vyplývá, že třetinový podíl, který má dnes Gross, patřil ještě v roce 2004 právě Sýkorovi, který se ale k obchodním věcem nechce vyjadřovat, uzavírá Mladá fronta DNES.

Singapurští vědci vyvinuli přesný detektor viru ptačí chřipky. Podle Lidových novin boj s virem dosud komplikovala skutečnost, že jeho výskyt lze prokázat pouze v laboratořích. Nový přístroj dokáže nebezpečnou variantu H5N1 zjistit do půl hodiny. Včasný zásah proti začínající epidemii tak přestává být utopií.

K prvnímu případu, kdy člověk onemocněl ptačí chřipkou, došlo v roce 1997. Virus překvapil experty svou silou - umírá kvůli němu totiž více než polovina nakažených, píše list. Naštěstí se nemoc zatím neumí šířit mezi lidmi. Pokud ale virus zmutováním získá podobnou nakažlivost jako chřipka, mohla by vypuknout celosvětová pandemie.

Barbora Kučerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme