HN: Spor mezi Kalouskem a ODS
Ministr financí Miroslav Kalousek se kvůli plánu na snížení daní dostal do sporu s ODS, uvádějí Hospodářské noviny. Kalousek totiž nechce, aby se snižovala sazba daně z příjmu lidí z 15 na 12, 5 %. Místo toho navrhuje, aby se o tisíc až patnáct set korun zvýšila roční sleva na dani. Tím by se podle Kalouska nejlépe vyhovělo přání Vlastimila Tlustého z ODS, aby na snížení daní vydělali zejména lidé s příjmy do 30 tisíc měsíčně, uvádějí Hospodářské noviny.
Tlustý se ale - stejně jako další představitelé ODS - do Kalouska pustil. Kalousek se prý pokouší vypovědět několik dní starou dohodu. Pro ODS je totiž sazba 12, 5 % symbolem, jak uvedl daňový expert ODS Michal Doktor. Ostrá kritika ze strany daňových expertů ODS Kalouska překvapila, hledá prý jen řešení, které by bylo nejvýhodnější pro skupiny, které vydělávají do 30 tisíc měsíčně a přitom neprohloubit schodek státního rozpočtu, uvádějí Hospodářské noviny.
V kauze Čunek padlo další trestní oznámení. Tentokrát směřuje na státního zástupce Radima Obsta, informuje o tom onlinový deník Aktuálně.cz. Oznámení podal Živan Loukota, důchodce z Vyškova, kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Obst se ho podle něj dopustil nejen v kauze Čunek, ale i v předchozím procesu rehabilitace antikomunisty Vladimíra Hučína.
"Obst zastává se opakovaně lidí z minulého režimu a sám má minulost s kontakty na StB. Nerozumím tomu, jak může ještě dělat státního zástupce. Je to přece i můj zástupce a já jsem byl za totality perzekuován," řekl Aktuálně.cz Loukota. Na Obsta podal už v minulosti dvě stížnosti. Obě krajské zastupitelství v Ostravě, kterému šéfuje Zlatuše Andělová, zamítlo. Andělová se i v případu Čunek postavila na stranu Obsta, dodává Aktuálně.cz.
Dnešní deníky samozřejmě komentují nominaci bývalého šéfa České národní banky a někdejšího premiéra Josefa Tošovského do čela Mezinárodního měnového fondu. Lidové noviny se více pozastavuje nad tím, že Tošovského nominovalo Rusko. Pokud bývalý předseda vlády přijme kandidaturu na šéfa Mezinárodního měnového fondu, aniž by svůj krok konzultoval s vládou země, které je občanem, dá se mluvit přinejmenším o hlouposti.
Hospodářské noviny pak připomínají, že pokud Tošovského konkurenta Francouze Dominiqua Strausse-Kahna podporuje francouzský prezident, Evropská unie a Spojené státy, nemá cenu hnát se do ztraceného souboje. Nakonec tak zbude jeden závěr a jedna otázka. Josef Tošovský si připíše do svého životopisu důležitou řádku, že se o něm uvažovalo v souvislosti s velevýznamnou funkcí, a hodně lidí se bude ptát: Proč ti Češi, když už se k němu otočili zády, nebyli vůči bankéři jeho formátu alespoň o chlup zdvořilejší?
Mladá fronta Dnes informuje o návrzích na úpravy v pravidlech silničního provozu, jak je zamýšlí ministerstvo dopravy. Některé body by se například mohly umazat už po čtvrt roce. Dalším nápadem je, aby čerství absolventi autoškol dostali řidičský průkaz jen na zkoušku. Ministerstvo by také rádo zavedlo povinné používání zimních pneumatik, nebo by povolilo zvýšení rychlosti na některých dálnicích na 160 kilometrů v hodině, píše Mladá fronta Dnes.
Silniční zákon by ministerstvo rádo u poslanců prosadilo už na podzim. Podle Mladé fronty Dnes mají největší šanci na úspěch řidičáky na zkoušku. Dostávali by je lidé ve věku mezi 18 a 21 lety. Museli by jezdit nižší rychlostí než zkušení řidiči. Navíc by jim hrozilo, že o řidičák přijdou za menší počet bodů. Šanci na úspěch mají podle deníku i krátkodobé body za menší prohřešky, třeba za svícení. Naopak zvýšení rychlosti na dálnicích na 160 kilometrů v hodině může být pro poslance nepřijatelné - spekuluje Mladá fronta Dnes.
Nové policejní náměstky museli v rychlosti dvakrát povýšit, uvádí deník Právo. Dva ze tří náměstků policejního prezidenta Oldřicha Martinů museli prý pro své funkce obejít služební zákon. Ten neumožňuje, aby funkcionáři v policejní hierarchii povýšili hned o několik stupňů. To se mohlo stát nynějšímu náměstkovi pro uniformovanou policii Ivanu Bílkovi a ekonomickému náměstkovi Tomáši Kuželovi.
Aby se někdejší okresní ředitelé neporušili zákon, nejprve prošli výběrovým řízením na funkce zástupců krajských policejních ředitelů. Dostali se tak do 10. tarifní třídy. V té už si mohli nárokovat pozici náměstka policejního prezidenta, ilustruje Právo. Podle mluvčího policejního prezídia jde o legální postup, uvádí deník.
České ovoce hnije na stromech, varují Lidové noviny. Může se stát, že i velmi kvalitní ovoce skončí jako "odpad" pro průmyslové zpracování. Důvodem je nedostatek česáčů. O tuto práci je mezi lidmi čím dál menší zájem. A netýká se to jen Čechů. Z ovocných sadů houfně odcházejí i Ukrajinci, které za vyšší plat přetahují stavební firmy, píší Lidové noviny. Sadaři proto tlačí na úřady, aby umožnily zaměstnat česáče z dalších zemí.
Zemědělci si nemohou dovolit zvyšovat mzdy. Jediným řešením je nábor česáčů v zemích, kde jsou platy ještě nižší než na Ukrajině. Třeba v Albánii nebo v Kazachstánu. To se ale českým úřadům nelíbí. Bojí se hrozby nelegálního přistěhovalectví a nechtějí lidi z těchto zemí pouštět do České republiky. Uzavírají Lidové noviny.