Internet v knihovnách je v ohrožení, státu na projekt chybí peníze

Knihovnám v České republice hrozilo, že dnes budou odpojené od internetu. Státu chybí na financování projektu peníze. Ministerstvo kultury, které převezme financování internetu v knihovnách, ale dostane potřebných 20 milionů korun od ministerstva financí. I přesto se knihovníci bojí, že by se situace mohla opakovat. Nedostupnost internetu se nelíbí ani samotným uživatelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

„Myslím si, že by to byla velká škoda, protože internet je tady dost využíván a pro základní informovanost je myslím pro širokou vrstvu lidí dost potřebný,“ říká paní Eva, která internet v knihovně používá téměř každý den. A to nejen k osobní korespondenci, ale vyhledává i různé zajímavosti.

Pokud by stát přestal internet dotovat, byl by to pro knihovny obrovský problém. „Jsme celkem nepřipravení, kdybychom přišli o internet v tuto chvíli, protože to nemáme narozpočtováno. Museli bychom domluvit nového provozovatele a sehnat peníze,“ potvrdila vedoucí městské knihovny v Lokti na Sokolovsku Marcela Hadravová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Lokti na Sokolovsku natáčela pro Ranní Radiožurnál Andrea Strohmaierová

Jenomže bezplatný internet v knihovnách podle zákona být musí. A vše souvisí se vším. Nebude-li připojení, nebudou návštěvníci, nebo alespoň ne v tak hojném počtu. Navíc i samotný provoz knihovny je závislý právě na internetu.

„Převádíme data a i náš výpůjční systém máme nastaven pro uživatele online, ať je to hledání v katalogu nebo čtenářské konto, nebo rezervace knih,“ vysvětluje Hadravová.

Internet v knihovně ale nevyužívají jen místní obyvatelé, ale hojně také turisté. „Užívají informace o Lokti, zahraniční turisté korespondují s domovem, informace o autobusovém spojení, také sem chodí skupina lidí, kteří si hledají práci,“ doplňuje vedoucí městské knihovny.


Zvětšit mapu

Andrea Strohmaierová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme