Irácký prezident poděkoval Česku za podporu

Irácký prezident Džalal Talabání poděkoval České republice za podporu demokratického Iráku. Během své třídenní státní návštěvy irácký prezident také požádal, aby čeští vojenští policisté dál školili irácké policisty na jihu země u Basry. K jeho programu patřilo i setkání s prezidentem Klausem nebo večeře s bývalým prezidentem Václavem Havlem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džalál Talabání | Zdroj: ČTK

"Přijel jsem, abych poděkoval lidu a vládě České republiky za jejich podporu vzniku demokracie v Iráku," řekl Džalal Talabání na středeční schůzce s novináři na stanici Svobodná Evropa - Rádio Svoboda. Jenže právě o demokratičnosti vlády vzešlé z lednových parlamentních voleb panovaly v uplynulých dnech jisté pochybnosti.

15. října budou Iráčané v referendu hlasovat o návrhu ústavy, který podporují Kurdové a Šíité, ale odmítají menšinoví Sunnité. Irácký parlament chtěl interpretovat pravidla hlasování tak, aby pro zamítnutí ústavy byl potřebný nesouhlas dvou třetin všech registrovaných voličů v jednotlivých provinciích, a ne pouze těch, kteří se k volbám dostaví.

To by ale znamenalo, že Sunnité prakticky ztratí možnost přijetí ústavy zablokovat. Po intervenci OSN a Washingtonu, že něco takového je v demokratickém systému nepřípustné, iráčtí zákonodárci od svého viditelně účelového záměru ustoupili.

Prezident Talabání jej v Praze nicméně obhajoval: "Rozhodnutí parlamentu bylo naprosto ve shodě se zákony, tak, jak se na nich shodli všichni Iráčané, vláda i koaliční síly. Na tom rozhodnutí nebylo nic nového."

I proto Džalal Talabání věří, že referendum o ústavě bude úspěšné a Iráčané ústavu přijmou, což prý přispěje ke zklidnění situace v zemi. Podobná slova bylo slyšet od iráckých politiků už před lednovými volbami avšak k žádnému uklidnění dosud nedošlo.

"Já neříkám a nikdo to neřekl, že ústava vyřeší všechny problémy Iráku. Ústava je ústava, pomůže přesvědčit Iráčany, že je jejich země stabilní, že demokratický Irák přežije a teroristé nemohou porazit vůli iráckého lidu. Pomůže přesvědčit náš národ, aby efektivněji bojoval proti terorismu. Ale to neznamená, že ústava vyřeší všechny problémy," vyjádřil se k otázce terorismu irácký prezident.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme