Jihočeši preferují ODS

V Jihočeském kraji by ve volbách do Poslanecké sněmovny vyhrála ODS. Jak dál vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi, občanské demokraty by na jihu Čech volilo 28 procent zúčastněných voličů. Druhá by tam skončila ČSSD s 19 a třetí Koalice s 15 procenty. Na čtvrtém místě se v průzkumu umístili komunisté s 12 procenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

Ostatní strany, které se do Sněmovny chtějí dostat, by v Jihočeském kraji předepsanou pětiprocentní hranici nesplnily, dodává Věra Haberlová ze společnosti STEM.

"Nejblíže je Strana zelených, ale ta má také zatím 2 procenta," upřesňuje Věra Haberlová z agentury STEM."Ostatní okolo 1 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Haberlová: Nejblíže je Strana zelených

Zajímavé je podle ní na jihu Čech - oproti jiným krajům - srovnání prvních dvou nejsilnějších stran teď, a při volbách minulých.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Haberlová: Srovnání ODS a ČSSD

"Tam byla pozice obou stran, tedy ČSSD a ODS vyrovnaná, ale teď se ukazuje, že si jakoby ODS výrazně upevňuje pozici oproti ČSSD".

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: ODS si upevňuje pozici

Sociální demokraté ale zase mají oproti ODS věrnější voliče. Skoro 9 lidí z 10 volilo ČSSD i minule. Oproti tomu soupiska voličů ODS zůstává stejná jen z necelých 70 procent.

"Ano, ano, víc se proměnila než například u sociálních demokratů," konstatuje Věra Haberlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Haberlová: Voliči ODS zůstávají stejní ze 70 %

V průzkumu odpovídalo před týdnem v Jihočeském kraji 624 respondentů, ve vzorku odpovídajícímu složení tamějších obyvatel. Na otázku "Půjdete k volbám?", odpověděly určitě ano nebo spíš ano přesně 3/4 lidí. Je to mírně pod celostátním průměrem.

"Domnívám se , že je to právě ta část lidí, kteří ještě nevědí, koho volit," odhaduje Věra Haberlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Haberlová: Nerozhodnutí voliči

Komu dát hlas? - to zatím na jihu Čech neví 16 procent těch, co chtějí k volbám jít. A co jihočeši po volbách čekají? Celkové nebo aspoň dílčí zlepšení 42 procent lidí.

"Když se podíváme na jiné kraje, pak se dá říci, že přeci jen nárůst optimismu není oproti roku 2000 není tak výrazný," doplňuje Věra Haberlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Haberlová: Jihočeši méně optimističtí

Větší naděje do voleb vkládají lidé s vyšším vzděláním a stoupenci ODS. Pesimističtější jsou v Jihočeském kraji senioři a především příznivci KSČM.

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolebním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Jihočeský kraj | Foto: Martin Hromádka
Přehrát

00:00 / 00:00

V. Dvořák: Předvolební průzkum na jihu Čech

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme