K vyvěšení červených trenek na Pražském hradě promluví u soudu první svědci

V kauze vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě dnes soud vyslechne první svědky. O způsobené škodě na stožáru a střeše mají mluvit hlavně předvolaní policisté. Umělecká skupina Ztohoven tvrdí, že téměř 55tisícovou škodu nezpůsobila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

Obvodní soud pro Prahu 1 si pozval celkem 8 svědků. Jsou to hlavně policisté. Jednak ti, kteří skupinu třech umělců zadrželi, a také ti, kteří pak na střeše Pražského hradu dokumentovali rozsah škod.

Podle obžaloby je celková škoda 90 tisíc. Skládá se z částky za ukradenou standartu a za poškození břidlicových střešních tašek.

Jeden z obžalovaných, Matěj Hájek tvrdí, že po střeše chodili ve speciálních botách a vyčíslená škoda je nesmysl: „Ta šíře té škody - nejsem si vědom, že bychom v tomto rozsahu poškodili střechu."

Další obžalovaný, David Hons, výměnu standarty za obří trenýrky bere jako umělecké dílo: „Jakýkoli můj projev vnímám jako legitimní způsob projevu."

S tím nesouhlasí státní zástupkyně Zuzana Beňová: „Svobodou projevu by šlo ospravedlňovat řadu trestných činů."

Umělcům hrozí za krádež, poškození cizí věci a výtržnictví až tříleté tresty.

Soud zamítl stížnost Ztohoven kvůli údajné podjatosti soudkyně

Číst článek

Kauza hradní trenýrky a Ztohoven | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme